Yaşlandırma işleminin, karakterizasyon işlemi yapılmış hibrid seramiklerin rengine olan etkisinin in vitro olarak incelenmesi
An in vitro investigation of artificially accelerated aging on the colour of hybrid ceramics, subjected to A characterization process
- Tez No: 484779
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT ŞERMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Estetik, doğal ve biyouyumlu tam seramik restorasyonlar son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Klinik olarak renk uyumunun sağlanması dental restorasyonlarda estetik başarının sağlanmasında önemlidir. Bu çalışmada karakterizasyon yapılmış 3 farklı malzemenin UV yaşlandırma cihazına tabi tutulduktan sonraki optik özelliklerinin karşılaştırılması ve bu sayede karakterizasyon malzemelerinin bloklar üzerindeki kalıcılığının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Vita Enamic, GC Cerasmart ve 3M Lava Ultimate seramik sistemlerin her birinden 1mm kalınlığında 20 örnek hazırlanmıştır. Tüm örneklere üretici firmanın talimatları doğrultusunda karakterizasyon işlemi uygulanmış, daha sonra tüm örnekler suni hızlandırılmış yaşlandırma işlemine maruz bırakılmıştır. Vita Enamic, GC Cerasmart ve 3M Lava Ultimate seramik sisteminin translusensi ve renk özelliklerinin değerlendirildiği bu çalışmada, translusensi bulguları translusensi parametresi (TP) yöntemleri ile elde edilmiştir. Renk ölçümü değerlendirmeleri için, karakterizasyon işlemi uygulanmış örneklerin CIE L*a*b* parametreleri incelenmiştir. Hedeflenen renk ile örneklerin sonuç rengi arasındaki fark, ΔE değerleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm ölçümler VITA Easyshade Compact spektrofometre ile gerçekleştirilmiştir. Hızlandırılmış suni yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrasındaki translusensi değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Tüm gruplarda yaşlandırma işlemi sonrasında translusensi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic, natural and biocompatible full ceramic restorations have become more popular in recent years. In this study, it was aimed to compare the optical properties and persistence of the characterization of three materials, which have undergone characterization and then UV aging. A total of 20 samples of 1 mm thickness were prepared from each of Vita Enamic, GC Cerasmart and 3M Lava Ultimate ceramic systems. All specimens were subjected to characterization in accordance with the manufacturer's instructions, and then all samples were subjected to artificially accelerated aging. In this study, the translucency and color properties of all the systems were evaluated with VITA Easyshade Compact spectrophotometer. The translucency findings were obtained using the translucency parameter (TP) method and in the color measurement evaluations, the CIE L * a * b * parameters were examined. The difference between the target color and the resultant color of the samples was evaluated using ΔE values. There was no statistically significant difference between the translucency values before and after aging. In all groups, translucency decreased after aging.