Tek taraflı dudak damak yarığı anomalisinin tedavisinde alveolar kemik grefti, maksiller genişletme ve protraksiyon uygulamalarının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Biomechanical effects of alveolar bone grafting, maxillary expansion and protraction on unilateral cleft lip and palate: A finite element study
- Tez No: 484808
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; tek taraflı dudak damak yarığı anomalisinin tedavisinde maksiller protraksiyonun tek başına, üst çene genişletilmesi ile beraber ve alveolar kemik greftinden önce ve sonra uygulanması sonucunda iskeletsel ve dentoalveolar yapılarda meydana gelen gerilme dağılımlarının ve yer değiştirme değerlerinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesidir. Tek taraflı dudak damak yarıklı bireye ait bilgisayarlı tomografi görüntüsünden sonlu eleman modeli oluşturulmuştur. Birinci modelde genişletme amacıyla dizayn edilen Hyrax apareyindeki bar uzantılarından uygulanan 500'er g'lık protraksiyon kuvveti oklüzal düzlem ile 30° açıyla aşağı doğru yönlendirilerek verilmiştir. İkinci modelde aynı kuvvet alveolar kemik grefti sonrasında uygulanmıştır. Üçüncü modelde alveolar kemik greftinden önce ve dördüncü modelde alveolar kemik greftinden sonra 5 mm'lik genişletme simülasyonu yapılmış ve sonrasında benzer şekilde protraksiyon kuvveti uygulanmıştır. Çalışmamızda maksiller genişletme ile beraber protraksiyon kuvveti uygulandığında meydana gelen stres değerlerinin arttığı, maksillanın saatin tersi yönünde olan rotasyonunun azaldığı gözlenmiştir. Alveolar kemik grefti varlığında ise yarık tarafında daha fazla olan yer değişimi değerlerinin azalarak yarık bulunan ve bulunmayan taraflar arasında daha simetrik yer değiştirme dağılımı görülmüştür. Sonuç olarak; tek taraflı dudak damak yarığı anomalisinin tedavisinde maksiller genişletme ile beraber protraksiyon kuvveti uygulamasının daha fazla ortopedik etki yarattığı gözlenmiştir. Alveolar kemik grefti uygulaması yarık tarafının hareket miktarını azalttığı için özellikle antero-posterior ve transversal yetersizliği şiddetli olan dudak damak yarıklı hastalarda greft öncesi ortopedik kuvvetlerin uygulanması daha etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate stress distributions and displacement values of skeletal and dentoalveolar craniofacial structures with finite element analysis on unilateral cleft lip and palate deformity as a result of applying maxillary protraction force alone, with maxillary expansion and before and after alveolar bone graft. The finite element model was simulated from computerized tomography image of a patient with unilateral cleft lip and palate deformity. In the first model, a protraction force of 500 g was applied forward and downward direction with an angle of 30° with the occlusal plane from the bar extensions of Hyrax appliance designed for expansion. In the second model, the same force was applied after the alveolar bone graft. In the third model before alveolar bone graft and in the fourth model after the alveolar bone graft 5 mm expansion was performed and then similar force was applied. In our study, it was observed when the protraction force was applied together with the maxillary expansion, stress values increased and the counterclockwise rotation of the maxilla decreased. In the presence of alveolar bone graft, displacement values on the cleft side were decreased and more symmetrical distribution was observed between cleft side and noncleft side. As a result; it was observed that maxillary protraction together with maxillary expansion has more orthopedic effect on the treatment of unilateral cleft lip and palate deformity. Applying orthopedic forces before grafting will be more effective in patients with cleft lip and palate with severe antero-posterior and transversal deformity, because alveolar bone grafting reduces the amount of movement of the cleft side.