Tiroid kanserli hastalarda sox15 geninin araştırılması
Investigation of sox15 gene expression in thyroid carcinoma
- Tez No: 484809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Seyhan B. Tiroid Kanserli Hastalarda SOX15 Geninin Araştırılması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2017. Amaç: Tiroid kanseri en sık görülen endokrin kanserdir. 17. kromozomun p13.1 bölgesinde yerleşik olan SOX15 geni hücre kaderinin belirlenmesinde ve embriyonik gelişimin düzenlenmesinde görev alır. Bu çalışma, SOX15 geninin tiroid kanseri oluşumundaki rolünü anlamak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 2016-2017 yılları arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği tarafından tiroid kanseri tanısı konulmuş olan 50 vakadan, ameliyat sırasında alınan tümörlü ve normal doku örnekleri ile yapılmıştır. Hastaların normal doku ve tümör doku örneklerinde qRT-PCR ile SOX15 geninin ifade düzeylerine bakılmıştır. Bulgular: : Hastaların 40'ı (%83,3) kadın olup, yaş ortalaması 49,75±12,93 yıldır. 31(%64,6) hastada SOX15 gen ifadesinin azaldığı, 13'ünde (%27,1) arttığı, 4'ünde (%8,3) ise değişmediği görülmüştür. Gen ifadesinin tümörlü dokularda normal dokulara oranla %49 azaldığı görülmüştür (p0,05). Sonuç: Bu çalışmada SOX15 gen ifadesinin tiroid kanserinde azaldığı gözlenmiştir. Buna göre SOX15 geni normal tiroid hücrelerinde tümör baskılayıcı rol oynuyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Seyhan B. Investigation of SOX15 gene in patients with thyroid cancer. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Medical Biology. Istanbul. 2017. Objective: Thyroid cancer is the most common endocrine cancer. SOX15 gene, located in the p13.1 region of chromosome 17, plays a role in determination of cell fate and the regulation of embryonic development. The aim of this study is to investigate the role of SOX15 gene in the patients with thyroid cancer. Material and Method: The study included normal and tumoral tissues obtained during thyroidectomy operations of relevant 50 patients who had been diagnosed as thyroid cancer in Istanbul Education and Research Hospital General Surgery Clinics between 2016 and 2017. SOX15 gene expression was analyzed by qRT-PCR in these tumoral tissue and normal tissue samples. Results: Fourty of 48 patients (83.3%) were female gender. Mean age of the patients was 49.75 ± 12.93 years. Expression level of SOX15 gene was decreased in 31 patients (64.6%), increased in 13 patients (27.1%) and not changed in 4 patients (8.3%). SOX15 gene expression was decreased by 49% in tumor tissue samples compared to normal tissue samples (p 0.05) Conclusion: We found that expression of SOX15 gene was decreased in thyroid cancer. SOX15 gene may be a potential tumor suppressor gene in normal thyroid cells.