Farklı kalınlıktaki monolitik seramiklerin farklı ışık kaynakları altında rezin simanların polimerizasyon oranına etkisi
The effect of the monolithic ceramics at different thickness under the different light sources to the resin based luting cements' degree of polymerization
- Tez No: 484814
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT ŞERMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çalışmamızda, farklı kristal içeriğine sahip seramik yapılarının (Vita Enamic, Vita Suprinity, GC Cerasmart, Degudent Prettau Anterior) farklı ışık kaynakları kullanılarak rezin esaslı yapıştırma simanlarının polimerizasyon oranına etkileri incelendi. Farklı kristal yapıda A1 renginde 1,5 ve 2 mm kalınlıklarında seramik diskler üzerinden aynı rezin simanın iki ayrı özelliği kullanılarak (light cure ve dual cure), QTH, LED Soft-Start ve LED Pulse-Delay ışık kaynakları ile polimerizasyonu sonrası polimerizasyon oranı % değerleri 1 gün ve 1 ay zaman aralıklarında ATR FT-IR cihazı kullanılarak ölçüldü. Deney örnekleri 2 ayrı grupta hazırlandı. Birinci grupta, deney örnekleri, 5 mm çapında 2 mm kalınlıkta disk şeklinde boşlukları bulunan paslanmaz çelik levha kullanılarak rezin esaslı yapıştırma simanlarının QTH ışık cihazı ile 20 sn ve LED Soft-Start ve LED Pulse-Delay ışık cihazı ile 40'ar sn ışık uygulaması ile gerçekleştirildi. İkinci grupta 6 mm çapında, 2 mm kalınlığında ve 6 mm çapında 1,5 mm kalınlığında farklı kristal yapıya sahip seramik disklerin yerleşeceği paslanmaz çelik levhalar yerleştirilerek seramik diskler üzerinden polimerizasyon işlemi gerçekleştirildi. Polimerizasyon oranı polimerize edilen ve polimerize edilmeyen yapıştırma simanı örneklerinde alifatik karbon karbon çift bağı (C=C) ile aromatik yapının karşılaştırılması ile yüzde formülünde yerlerine yerleştirildi ve her örnek için polimerizasyon derecesi % değerleri hesaplandı. Sonuçların istatistiksel karşılaştırılmasında üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis testi kullanıldı. İkili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different types of crystalline core structures(Vita Enamic, Vita Suprinity, GC Cerasmart, Degudent Prettau Anterior) and light sources on degree of conversion of resin based luting cements. Two forms of same cement (light cure and dual cure) was exposed with QTH, LED Soft-Start and LED Pulse-Delay light units under the 1,5 mm and 2 mm A1 colored ceramic discs. The degree of conversion values (%) was determined by using ATR FT-IR device at 1 day and 1 month. The test specimens which was measured the degree of conversion values was prepared in 2 groups. In first groups, resin-based luting cement specimens was directly irradiated with light sources at stainless steel layer which has a thickness of 2 mm and 5 mm diameter holes. The irradiation process was applied with QTH for 40 s, LED Soft-Start for 20 s and LED Pulse-Delay for 20. In second group, the layer of cements were placed under the layers of different type of crystalline core structures which has a thickness of 2 mm and 6 mm diameter and a thickness of 1,5 mm and 6 mm diameter. Each specimen's degree of conversion was measured by FT-IR/ATR spectroscopy aliphatic C=C stretching and aromatic C=C stretching. The values were placed to the formula and the degree of conversion values were calculated for each specimen.