Spor sponsorluğunun tüketici tutumuna etkisi: Futbol taraftarı üzerine bir uygulama
The impact of sports sponsorship on consumer attitude: A practice for football supporters
- Tez No: 484829
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Spor Sponsorluğunun Tüketici Tutumuna Etkisi: Futbol Taraftarı Üzerine Bir Uygulama Bu çalışmanın amacı, Vodafone Şirketinin Beşiktaş Kulübüne olan sponsorluğunun taraftarların tutumuna olan etkisinin bazı değişkenlere göre araştırılmasıdır. Çalışmaya İstanbul İlinde bulunan 404 gönüllü Beşiktaş Jimnastik Kulübü taraftarı katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Yüceer (2012) tarafından 'Sponsorlukların Tüketici Tutumuna Etkisi ve Bir Araştırma' adlı yüksek lisans tezinde kullanılan ölçeğin kendi çalışmamıza uyarlanmış ve geçerlilik- güvenilirliği araştırmacı tarafından tekrar yapılan 'Sponsorluk Algılamasının Satın Alma Niyetine Olan Etki Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımlarını belirlemek için yüzde, frekans ve çapraz tablo yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Impact of Sports Sponsorship on Consumer Attitude: A practice for Football Supporters The aim of this study is to investigate, Vodafone group's behavior to Beşiktaş Gymnastic Club supporters according to some variants. 404 volunteers, Beşiktaş Gymnastic Club supporters, participated in the research study. 'The Impact of Sponsorship Perception for Purchasing Intent ' which was adopted from the master's thesis of Yuceer (2012) 'The Impact of Sponsors on Consumer Attitude and a Research', was used as data collection tool in the study. The data, which was obtained in the study were analyzed by the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. The range of participants' personal information were determined by percentage, frequency and cross-table methods. Kolmogrov-Smirnof test was performed to test whether the subscales of the scale showed normal distribution or not.