Arterial trombozla GAS6 (growth arrest- specific 6) ve MGP (matrıks GLa proteini) ilişkisi
Association between arterial thrombosis and plasma levels of matrix gla protein (MGP) and gas6 (growth arrest-specific 6)
  1. Tez No: 484830
  2. Yazar: ERDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİYE URAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Ateroskleroz miyokard infarktüsü, inme, koroner ve periferik arter hastalıklarının patolojisinde rol oynayan en önemli faktörlerden biridir. Growth Arrest-Specific 6 (Gas6) ve Matrix Gla Proteini (MGP), K Vitaminine bağımlı protein ailesinin üyeleridir. Gas6 geni işlevsiz hale getirilmiş farelerin venöz ve arterial tromboza daha dirençli olduğu gösterilmiştir. Biyokimyasal ve genetik araştırmalar, MGP'nin kıkırdak ve damar duvarı kalsifikasyonunu önleyici bir faktör olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada hedefimiz Koroner Arter Hastalığı (KAH) ile plazma GAS6 ve MGP seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş aralığı 32-74 olan 42 KAH'sı (40 erkek ve 2 kadın) dahil edildi. Dr. Siyami Ersek Hastanesinde, bypass operasyonu geçirecek hastalardan operasyon öncesinde kan örnekleri alındı. GAS6 için 44, MGP için 52 kişiden oluşan sağlıklı grupla karşılaştırıldı. GAS6 ve MGP seviyelerini ölçmek için ELISA yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Atherosclerosis is the most important factor that plays role in the pathology of myocardial infarction, stroke, coronary and peripheral arterial diseases. Growth Arrest-Spesific Protein 6 (Gas6) and Matrix Gla Protein (MGP) are vitamin K dependent proteins. It has been shown that Gas6 gene knockout mice are resistant to venous and arterial calcification. MGP is an inhibitory factor of the calcification of cartilage and blood vessel wall. The objective of this thesis is to search whether there is an association between coronary artery diseases and plasma levels of MGP and GAS6. Material and Method: Blood samples were obtained from 42 patients with ages between 32-74 (40 men and 2 women) in the morning of bypass surgery operation in the Dr. Siyami Ersek Hospital. 42 healthy volunteer people for GAS6 and 52 for MGP were enrolled in the control group. Plasma GAS6 and MGP levels were measured by ELISA methods.