Skapular diskinezisi olan ile olmayan profesyonel voleybol ve hentbolcularin fiziksel uygunluk değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical fitness values of professional volleyball and handball players with and without scapular dyskinesis
  1. Tez No: 484831
  2. Yazar: BARIŞ TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda skapular diskinezisi olan ve olmayan profesyonel voleybol ve hentbolcuların fiziksel uygunluk değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-40 yaş arası skapular diskinezisi olan ve olmayan profesyonel voleybol ve hentbolcular alındı. Çalışmamız her grupta 37 olmak üzere toplam 74 profesyonel sporcu üzerinde yapıldı. Skapular diskinezi varlığı Skapular Diskinezi Testi ile tespit edildi. Sporcuların aktif ve pasif internal-eksternal rotasyon mobilitesi, skapular kasların enduransı, oturarak ve ayakta üst ektremite gücü, kor kasları enduransı ve omuz propriosepsiyonu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the physical fitness values of the professional volleyball and handball players with and without scapular dyskinesis. Material and Methods: Professional voleybal and handball players with and without scapular dyskinesis, between the ages 18-40 took part in our study. Our study was conducted on a total of 74 professional athletes, 37 in each group. The presence of scapular dyskinesis was determined by Skapular Dyskinesis Test. Active and passive internal-external rotation mobility, endurance of the scapular muscles, upper extremity power, core muscular endurance and shoulder proprioception of the athletes were evaluated.