Ratlarda Gentamisin ile oluşturulan Nefrotoksisite üzerine Ferulik Asitin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Ferulic Acid on Gentamicin induced Nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 568132
  2. Yazar: VASFİYE ERSEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ferulik asit çeşitli meyve ve sebzelerde bulunan bir fenolik bir bileşiktir. Bu çalışma ile gentamisinle (GM) oluşturulan nefrotoksisite üzerine ferulik asitin etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele her biri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol, Ferulik Asit (FA), Gentamisin (GM), Gentamisin+ Ferulik asit (GM+FA). 8 günlük deneme süresinden 24 saat sonra kan örnekleri alındı, böbrekler histopatolojik değerlendirme için çıkarıldı. Ratların serum üre, kreatinin, ürik asit, LDH analizleri otoanalizörde, MDA, AOPP, GSH, SOD, CAT, IL-6, TNF-α analizleri ise ELISA'da yapıldı, alınan böbrek dokuları histopatolojik açıdan incelendi.
Özet (Çeviri)
Feruli cacid is a kind of phenolic compound that can be found in various fruits and vegetables. This study aims to investigate the effect of ferulic acid upon nefrotoxicity that is induced by gentamicin (GM). In this study, rats were separated into 4 groups such that each containing 8 randomly selected rats: Control group, Ferulic Acid (FA) group, Gentamicin (GM) group and Gentamicin+Ferulic Acid (GM+FA) group. Blood samples were collected after 24 hours following the 8-day trial period, and kidneys were taken out for histopathological evaluation. Serum urea, creatinine, uric acid and, LDH analyses were performed in auto analyser while MDA, AOPP, GSH, SOD, CAT, IL-6, TNF-α analyses were performed in ELISA, and kidney tissues were also examined histopathologically.