Elit judocuların fizyoloji ve fiziki profili
Physical and physiological profile of high performance judo athlete
- Tez No: 59918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
V ÖZET Elit Judocuların Fiziki ve Fizyolojik Profili Türk Judo Sporcuları şimdiye kadar büyük erkeklerde dünya klasmanında başarılı sonuçlar elde edememişlerdir. Bunun birçok nedeni olduğu bilinmektedir.Amacımız bu başarısızlığın altında yatan, judocularımızın fiziksel ve fizyolojik özelliklerini inceleyerek, bu iki alana açıklık getirmeye yardımcı olmaktır. Araştırmamız, İstanbul Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan 15 elit erkek judocu üzerinde uygulanmıştır.Judocuların yaşları 23.40±2.16, boyları 176.27±7.27 cm, vücut ağırlıkları 75.67±12.30 kg'dır. Araştırmamızda uygulanan motorsal beceri testleri sonuçları Flamingo denge testi; 2.47±0.83, oturarak uzanma testi 14.50±3.32 cm, durarak uzun atlama 240.27±1 7.20 cm, el dinamometresi testi 46.83±6.56 kg, mekik testi 31 ±1.73 adet/30 son, bükülü kol ile asılma 48.89±16.43 sn.dir. Bu araştırmada uygulanan deri altı yağ kalınlığı ölçümleri sonucunda, Triceps 8.32±1.70 mm, biceps 5.71 ±2.01 ± mm, subskapula 12.75±5.01 mm, suprailiak 9.72±4.07 mm abdominal 17.20±6.83 mm bulunmuştur. Yüzde yağ oranları Yuhasz formülüne göre % 12.33±2.33, During formülüne göre 12.53±1.98 belirlenmiştir. Cooper testi sonucunda belirlenen aerobik güç, 2570.00±1 85.93 m iyi düzeydedir. Wingate testi ile belirlenen anaerobik güçler, en yüksek anaerobik güç (peak power) 901.59±266.37 watt/dk, toplam güç 761. 27±1 82.24 watt/dak, ortalama güç (mean power) 873.87±1 88.81 watt/dk.dir.VI Bu bulgulara göre elit Türk judocuların, elit dünya judocularına göre vücut yağ yüzdeleri ve deri altı yağ kalınlıkları fazla bulunmuştur. Yüksek yağ yüzdesi, aynı vücut ağırlığındaki yağ yüzdesi düşük sporcuya göre, daha az güç, daha az patlayıcı kuvvet, daha az pençe kuvveti ve dayanıklılığın göstergesidir. Bu sonuca göre, judocularımızın başarısızlık nedenlerinin çözümlenebilmesi için öncelikle, fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin dünya judocuları ile aynı düzeye getirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu iki sorunun çözümünden sonra, başarısızlığın altında yatan diğer etkenlerin de incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Physical and Physiological Profile of High Performance Judo Athlete. Until Now, Turkish Judo athlete havent been take successful results on world wide. Everyone knows that lot of Cause our target. Under our unsuccessful Judo athlete examine of physical and Physiological, more help to Information two area. In this invention, we find that Turkish high Performance Judo Athlete's Body Fat percentage and Subcutaneous Fat (Skinfold) more than International High performance Judo Athletes. Who have got High Body fat percentage, the is lesspower, less explosve power, less pawe power and less endurance then same body weight but less fat percentage. In this conclusion. For Our Judo Athlete's reason of unsuccessful's solution first of all Turkish Judo Athlete's Phsical and Physiological characteristic would be supported same level like International Judo Athlete. After the solution of two problem other cause of unsuccessfuly must be inspected. Our investigation; 15 high performance Men Judo Athlete in Istanbul. University of Marmara Departmen of Physical Education and sport student Judo Athlete's age 23.40±2.16, height 176.27±7.27 cm. Body weight 75.67±12.30 kg. In this Investigations moteric building tests results; Flamingo balance tests; 2.47±0.83 Seated extending tests 14.50±3.32 cm standing long jump: 240.27±17.20 cm. Hand dynamometre tests 46.83±6.56 kg. Sit up test: 31 ±1.73 rept/30 sec. Hanging with bent arm 48.89±1 6.43 sec.VIII Subcutaneous fat thickness investigation results; Triceps 8.32±1.70 mm, biceps 5.71 ±2.01 mm Subscapula 12.75±5.01 mm. Supra ilia 9.72±4.07 mm abdominal 17.20±6.83 mm. Percentage fat ratio for Yuhasz formula % 12.33±2.32 for During formula 12.53±1.98 Results of Cooper Tests determine aerobic power, 2570.00±1 85.93 m good level. Anaerobic Power with wingate test peak power 901.59±266.37 watt/mnt Total Power 761.27±1 82.24 watt/dm Mean Power 873.87±1 88.81 watt/mnt.