Yaygın interval metod ile uygulanan dayanıklılık çalışmalarının 13-14 yaş grubu erkek basketbolcuların aerobik-anaerobik güç, vücut kompozisyonu ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 48485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
60 6.0ZET Yaygın interval antrenmanın, fiziksel çalışma kapasitesi (PWC 170), aerobik güç (Maks V02), vücut kompozisyonu, istirahat nabzı, kan basınçları, anaerobik güç, esneklik ve bazı kan parametreleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılan çalışmaya 24 sağlıklı - gönüllü basketbol oynayan 13-14 yaş grubu erkek sporcular iştirak etmiştir. Denekler random metodu ile iki guruba ayrılarak, deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur (n=12X2). Interval antrenman grubundaki denekler % 40 - 60 yüklenme şiddeti ile antrenmanlara 10 hafta süre ile haftada 3 gün olmak üzere antrenmanlara katılmışlardır. Bütün ölçümler antrenman programından 1 hafta önce ve sonra yapılmıştır. İstatistiksel analizler, aritmetik ortalama (X), standart sapma (SD) ve paired t-testi ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda interval antrenman grubunda, boy uzunluğu, PWC 170, maks V02, anaerobik güç, esneklik, FVC, FEV1, FEV1/FVC, eritrosit, hemoglobin, lökosit konsantrasyonlarında anlamlı artış, vücut yağ yüzdesi, istirahat nabzı, sistolik ve diastolik kan basıncında anlamlı azalmalar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 7.SUMMARY The purpose of this study was to, asses effects of exterval training on, physical woirking capacity (PWC 170), aerobic power (maks. V02), body composition, resting heart rate, blood pressure, anaerobic power, flexibility, and some blood parameters of male basketball players aged 13-14 years group. A total of 24 male junior players voluntarily participated in this study. Subjects were divided into two proups, as a control (n=12) and an interval running (n=12) groups. Subject within the extensive interval training group ran three times in a week for ten week at 40-60 % of their maksimum HR. All measurements were taken within one week before and one week after the training. Statistical analyses included mean (X), standard deviation (SD) and paired Wests. The result of the present study indicated that extensive interval training were significantly increased PWC 170, maks. V02, anaerobic power, flexibility, FVC, FEV1, FEV1/FVC, erythrosit, hemoglobin, loucosit concentrations, in addition there were a significant decrease in percent body fat, resting heart rate, sistolic and diastolic blood pressure of subject within the extensive training group in contrast to control group.