Sporun yaygınlaştırılmasında semt sahalarının etkileri
- Tez No: 48486
- Danışmanlar: PROF.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Türkiye'de 1982 Anayasası'nın 59 maddesi ile sporun kitlelere yaygınlaştırılması bir hedef olarak belirlenmiş olmasına rağmen henüz istenilen netice alınanamamıştır. Bu sebeple çalışmamızda sporun kitlelere yaygınlaşmasını etkileyen faktörlerden olan semt sahaları geniş bir biçimde incelenmiş, muhtevası, ölçü ve standartları, gereklilikleri ve sporun yaygınlaştırılmasındaki rol ve fonksiyonları ile yapım ve işletilmesinde uyulması gereken esaslar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise ilk bölümde elde edilen bilgilerin Samsun il ölçeğinde gerçekleşme durumu incelenmiş, ve semt sahaları ile ilgili halkın, belediye yöneticilerinin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının, spor kulübü yöneticileri ve sporcularının görüşleri, beklentileri ve sorumlulukları genel hatları ile ortaya çıkarılmıştır. Bu maksatla değerlendirilen anketlerden elde edilen veriler neticesinde ildeki semt sahalarının gerek nicelik ve gerekse nitelik yönünden yetersiz olması münasebetiyle her yaş ve cinsten herkese hitap eden, içerisinde çocuk oyun alanı, spor branşı özel alanı ve rekreasyon alanı bulunduran bölümlerle buralara uygun donanımlara sahip semt sahalarına ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the 59th. paragraph of 1982 Constitution says that sports should be for all parts of the society in Turkey, the desirable result hasn't been reached yet. To help this aim, in this thesis, the factors affecting the ways taking sports to society are taken and regional playgrounds are studied widely; contents, measurement and standards, necessities, roles and functions to spread sports and the principles that should be considered in building and management have been tried to be found. In the practice section of the search, the knowledges found in the first section were studied to see their reality position in Samsun; the opinions and expecting of people, municipality administrators and the workers of Sports Directory about the regional playgrounds were generally proved. In conclusion, the results of the inquiry used for this purpose showed that the playgrounds that are suitable for all aged persons and both sex, have toys for children in it, special areas for different sports branches, and the present playgrounds in the city are insufficient in terms of both quantity and quality.