Adana ili Çukurova ilçesindeki annelerin ilk 6 ay sadece anne sütü verme durumlarına sosyodemografik ve psikopatolojik özelliklerinin etkisi
The effects of mothers socio-demographic and psychopathological characteristics on the exclusive breastfeeding for 6 months in Adana, Çukurova
  1. Tez No: 484896
  2. Yazar: DİDEM ATA YÜZÜGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Anne sütü, bebeğin dengeli beslenerek, sağlıklı büyüme ve gelişimi için oldukça önemli bir besindir. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütünü önermektedir. Bu çalışmanın amacı, Adana'nın Çukurova ilçesinde yaşayan annelerin sosyodemografik özellikleri ve psikopatolojik özelliklerinin incelenmesi ile bu özelliklerin ilk 6 ay sadece anne sütü verme durumlarına etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada rastgele seçilen 284 kadına, Kasım 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında ulaşıldı. Veri toplamak amacıyla kadınlara sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 27 soruluk anket ve 53 sorudan oluşan Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 19 for Windows paket programı, istatistiksel analiz olarak frekans tabloları, ki-kare testi, ANOVA testi, Mann-Whitney U testi ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin % 37,0'si bebeğine ilk 6 ay sadece anne sütü vermişti. Kadınlardan lise ve üzeri okullardan mezun olanların, gebelik döneminde anne sütü eğitimi alanların, doğum sonrası ilk yarım saat emzirenlerin, çalışmayanların bebeğine ilk 6 ay sadece anne sütü verme oranı anlamlı olarak daha yüksekti. Fakat kadınlardan bebeği bir hastalık geçirenlerin, bebeğinden ayrı kalanların, aile büyükleriyle aynı evde yaşayan veya aile büyüklerinden bebek beslenmesi konusunda etkilenenlerin, sigara içenlerin, meme başıyla ilgili sorun yaşayanların ilk 6 ay sadece anne sütü verme oranı anlamlı olarak daha düşüktü. İlk 6 ay sadece anne sütü vermeyen annelerin somatizasyon, obsesif kompulsif bozukluk, kişiler arası duyarlılık, depresyon, anksiyete bozukluğu, hostilite, fobik anksiyete, paranoid düşünce, psikotizm puan ortalamaları anlamlı olarak daha yüksektir. Sonuç: Araştırmamızda ilk 6 ay sadece anne sütü verme oranı % 37 olarak bulunmuştur. Kadınlar için doğum sonrası dönem, oldukça hassas bir dönem olmakla birlikte psikiyatrik rahatsızlık risklerinin de arttığı bir dönemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Breastmilk is a very important food for healthy growth and development. The World Health Organization recommends exclusive breastfeeding for the first 6 months. The aim of this study is to investigate the socio-demographic characteristics and psychopathologic features of Adana's mothers living in Cukurova province and to investigate the effect of these characteristics on exclusive breastfeeding status for the first 6 months. Materials and Methods: This is a cross sectional study. 284 randomly selected women were reached in the study, between November 2015-February 2016. In order to collect data, a 27-question questionnaire consisting of 53 questions and a Brief Symptom Inventory were applied to determine the socio-demographic and psychopathological characteristics of women. As for the statistical evaluation, the packaged software SPSS 19 for Windows was used. For the statistical analysis frequency tables, chi square test, Mann-Whitney U test, ANOVA test and Multiple logistic regression analysis were used. Results: 37.0% of the mothers gave exclusive breastfeeding for the first 6 months. Those who graduated from high school and upper school for women, those who were educated in breastfeeding during pregnancy, those who breastfed for the first half hour after birth, and those who did not work had a significantly higher rate of giving only breast milk for the first 6 months. However, the rate of breastfeeding in the first 6 months was significantly lower for those who have had a baby disease from women, those who were separated from their babies, those who lived in the same household as their elders, or those who were affected by the feeding of infants from family elders, smokers, and breast problems. The mean scores of somatization, obsessive compulsive disorder, interpersonal sensitivity, depression, anxiety disorder, hostility, phobic anxiety, paranoid thought, psychotism were significantly higher in mothers who did not give breast milk only during the first 6 months. Conclusion: Exclusive breastfeeding rate was 37% in the first 6 months of our study. Postpartum period for women is a very sensitive period with an increased risk of psychiatric discomfort.