Acil servisimize başvuran akut koah atak hastalarının klinik özelliklerinin meteorolojik parametreler ve hava kalitesi ile ilişkisinin analizi
Effect of meteoroloji̇c parameters and ai̇r quali̇ty on cli̇ni̇cal characteri̇sti̇cs of patients wi̇th copd exacarbati̇ons admi̇tted to our emergency department
- Tez No: 484901
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda meteorolojik parametrelerin KOAH alevlenmeleri üzerine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi Acil Tıp ABD'de, 01.06.2016-30.05.2017 tarihleri arasında, KOAH atak sebebiyle başvuran hastalar ile retrospektif olarak gerçekleştirildi. Tüm olguların yaşı, cinsiyeti, mesleği, yaşadıkları yer, eğitim durumu, sigara öyküsü, ısınma şekli, ek hastalığının varlığı, başvuru zamanı, semptomları, vital bulguları ve fizik muayene, kan gazı sonuçları, acil servise başvuru sıklığı, yatış sıklıkları, acil servis sonlanımları incelendi. Başvuruların geliştiği süredeki meteorolojik faktörler (sıcaklık, nem, rüzgâr, PM 10, SO2) incelendi. Meteorolojik faktörlerin ve başvuru öncesi 4 günlük sürenin KOAH başvuru varlığı ve başvuru sıklığı ile arasındaki ilişki araştırıldı. Hastaların yaş ortalaması 71,6±9,7 yıl olup,hastaların %76,8'i erkekti. Belirlenen tarih aralığında 365 günün 228'sinde (%62,5) en az bir KOAH atak olgusunun başvurusu saptandı. Toplam başvuru 353 olup, en sık başvurular kış aylarındaydı. KOAH başvuru olan günlerde hava ısısı daha düşük ve SO2 düzeyi daha yüksekti (p0,05). Başvuru sayısının sıcaklık ve rüzgar ile arasında negatif yönlü, PM 10 ve SO2 ile arasında pozitif yönlü korelasyon saptanırken (p0,05). Son 4 günlük sıcaklık, nem, PM 10 ve SO2 durumunun KOAH sebebiyle hastane başvuru varlığı ve başvuru sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptandı (p>0,05). Son 4 günlük rüzgâr durumunun KOAH sebebiyle hastane başvuru varlığı etkilemezken (p>0,05); başvuru sayısı üzerine rüzgârın ana etkisi anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In our current study we aimed to determine effects of meteorological parameters on acute exacerbations of COPD. We conducted our study in Abant İzzet Baysal University Emergency Department between 01.06.2016-30.05.2017 on all patients with COPD exacerbations retrospectively. İnvestigated data were age, gender, occupational status, household status, educational status, smoking, cooling options, comorbidities, admission time, symptoms, vital signs, physical examination, frequency of emergency department attendance, hospitalization and emergency department outcome. Meteorological parameters (temperature, humidity, wind status, PM 10,SO2) on admission were also investigated. In our study main objective was to determine relationship between meteorological factors with attendances and attendee's frequency due to COPD exacerbations. Mean age of patients were 71.6±9.7 years. 76.8% of patients were male. At least one COPD exacerbation was found during the 228(%62.5) of predetermined 365 days. Total attendance was 353, mostly in winter months. Temperature was lower and SO2 levels were higher in days when patients admitted for COPD exacerbations(p0.05). Attendance count was positively correlated with PM10 and SO2 and negatively with temperature and wind status. (p0.05). Humidity, temperature, PM 10 and SO2 levels in last 4 days found to not effect emergency attendees count(p>0.05). Wind status in last 4 days did not influence COPD attendance but counts.