Acil servisimize başvuran akut koah atak hastalarının klinik, demografik özelliklerinin ve maliyetlerinin analizi
Cost analysis of clinical and demographic characteristics of acute copd attack diseases applying to emergency service
- Tez No: 493209
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda KOAH alevlenmesi olan hastalarda, hastane maliyetine etki eden demografik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Abant İzzet Baysal Üniversitesi Acil Tıp ABD'de, 01.06.2016-30.06.2017 tarihleri arasında KOAH atak sebebiyle başvuran hastalar ile retrospektif olarak gerçekleştirildi. Tüm olguların yaş, cinsiyet, meslek, yaşadıkları yer, eğitim durumu, sigara öyküsü, ısınma şekli, ek hastalık, başvuru zamanı, semptomlar, vital bulgular ve fizik muayene bulguları, kan gazı sonuçları, acil servise başvuru sıklığı, yatış sıklıkları, acil servis sonlanımlarının maliyet ile ilişkisi incelendi. Hastaların yaş ortancası 73 yıl olup, %76,8'sı erkekti. Hastaların maliyet ortancası 136,8 TL idi. Maliyetin yaş, cinsiyet, çalışma durumu, yaşanılan yer, eğitim düzeyi, sigara içme süresi, evde kullanılan ilaç tipi ve ısınma şekli ile arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonbahar aylarında başvuran hastaların diğer dönemlerde başvuran hastalara kıyasla maliyetleri anlamlı olarak düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the demographic factors affecting hospital cost in patients with COPD exacerbation. Abant İzzet Baysal University Emergency Medicine. Was performed retrospectively between 01.06.2016 and 30.06.2017 with patients who were admitted due to an attack of COPD. All cases were evaluated according to age, gender, occupation, place of residence, educational status, smoking history, type of warming, comorbidity, application time, symptoms, vital findings and physical examination, blood gas results, emergency service referral frequency, Relationship with. The median age of the patients was 73 years and 76.8% were male. Median cost of the patients was 136,8 TL. There was no relationship between cost, age, gender, working status, place of residence, level of education, duration of cigarette smoking, type of medicine used at home and type of warming (p> 0,05). Costs of patients who applied in autumn compared to other periods were significantly lower (p 0,05).