Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi bölümüne 2000-2017 yılları arası başvuran graves hastalarının demografik özellikleri, klinik izlemi, tedavi seçimi ve tedavi sonuçlarının retrospektif incelenmesi
The retrospective study of demographic characteristics, clinical monitoring, treatment selection and results of graves patients applying to Ondokuz Mayis University Medical Faculty Children's Health and Diseases Hospital Endocrinology Department between 2000-2017 years
- Tez No: 484917
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Graves Hastalığı guatr, hipertiroidizm ve oftalmopati ile karakterize otoimmun bir hastalıktır. Çocuk ve ergenlerde hipertiroidizmin en sık nedenidir. İmmün sistem harekete geçerek TSH reseptör antikorları üretir ve bu antikorlar tiroid bezini uyararak dolaşımda tiroid hormon düzeylerinin artmasına neden olur.Klinik tanı tiroid hormonlarının ölçülmesi ile doğrulanır. Serum tiroksin(T4), triiodotironin(T3), serbest T4 ve serbest T3 düzeyleri yüksektir. TSH düzeyleri normal düzeylerin altına baskılanmıştır. Tiroid peroksidaz antikoru da dahil olmak üzere TSH reseptör antikorları pozitiftir.Graves hastalığının tedavisi antitiroid ilaçlar, tiroidektomi ve radyoaktif iyot verilmesi ile yapılmaktadır.Anti-tiroid ilaç tedavisine uzun dönem uyum güçtür ve bu durum başarı oranının düşmesinin temel nedenidir. Bu nedenle cerrahi olarak tiroid bezinin çıkarılması veya Radyoaktif İyot ile tiroid bezinin ablasyonu diğer tedavi seçenekleridir. Anti-tiroid ilaç kesildikten sonra relaps gözlenmesi, tedavi uyumsuzluğu, relaps varlığı ve tedavi yan etkisi durumunda diğer tedavi seçenekleri düşünülmelidir.Antitiroid ilaç tedavisi ile birinci veya ikinci yılın sonunda remisyon oranı %20-40 olarak bildirilmiştir. Küçük yaş ( 4 ng/dL, 50 pmol/L), başlangıçta ve tedavi kesilmeden önce yüksek TRAb düzeyi (>x4 kat), kısa tedavi süresi (
Özet (Çeviri)
Introduction: Graves' disease is an autoimmune disease characterized by goiter, hyperthyroidism and ophthalmopathy. It is the most common cause of hyperthyroidism at childhood and adolescence. The immune system activates and produces TSH receptor antibodies, which stimulate the thyroid gland and increase the thyroid hormone levels circulatory system. The clinical diagnosis is confirmed by measuring the thyroid hormones. The serum thyroxine (T4), triiodothyronine (T3), free T4 and free T3 levels are high. TSH levels were suppressed below normal levels. TSH receptor antibodies, including thyroid peroxidase antibody, are positive. The treatment of Graves disease is done with antithyroid medications, thyroidectomy and radioactive iodine medication. The long-term adaptation to anti-thyroid drug therapy is difficult and this is the main reason for the decrease in success rate. Therefore, the surgical removal of the thyroid gland or ablation of the radioactive iodine with the thyroid gland are the other treatment options. The observation of relapse after antithyroid drug is discontinued treatment adherence, other treatment options should be considered in case of relapse and side effects of presence.The remission rate at the end of the first or the second year with antithyroid drug therapy was reported as 20-40%. The small age (4ng/dL, 50 pmol/L), at the beginning and before the treatment discontinuation high TRAb level (