Türkiye'deki anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanlık öğrencilerinin kapnometre kullanım alışkanlıkları ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of capnometer usage habits and knowledge levels of anesthesiology and reanimation medical residency students in turkey
  1. Tez No: 861927
  2. Yazar: MEHMET ERSİN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET MALTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
EtCO2 monitörizasyonu anestezi pratiğinde sıklıkla hava yolu gerecinin doğru yerleşimi ve ventilasyon takibi için kullanılmaktadır. Metabolizma, kardiyovasküler sistem, pulmoner sistem değerlendirmeleri için de çok önemli bir kaynaktır. Kapnografinin endikasyonları, yararları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olunmalı ve sağladığı bilgiler yorumlanabilmelidir. Araştırmamız Türkiye'deki anestezi asistan doktorlarının kapnometre kullanım alışkanlıklarını değerlendirmek ve kapnometrenin potansiyel klinik yararları hakkında bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma bir anket çalışmasıdır. Anket bir ön test ile değerlendirildi. Taslak ankette düzeltmeler yapıldı ve gözlemimizin olumlu olması üzerine araştırma başlatıldı. Türkiye'deki anestezi asistan hekimlerine Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği üzerinden mail yoluyla ulaşıldı ve anket verileri toplandı. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği kayıtlarına dayanarak araştırmamızda evren 3335 kişi olarak kabul edildi. Çalışma süresi boyunca izinli/raporlu olan ve anketi doldurmak istemeyenler dışında 361 kişi ankete katılım sağlayarak geri dönüşte bulunmuştur. Sonuç olarak araştırmamızda; hekimlerin tamamına yakınının kapnograf kullandığı ve her hastada kullanımının gerekli olduğunu düşünmeleri, EtCO2 monitörizasyonunu peroperatif ventilasyon takibinde güvenli bulmaları, havayolu gereçlerinin doğru yerleşiminin değerlendirilmesinde kullanmaları olumlu görülen sonuçlardır. Ancak kliniklerin yarıya yakınında tüm anestezi cihazlarında kapnogram olmaması, kapnografı olan defibrilatör ve volüm kapnografınin çok az klinikte bulunuyor olması, kapnografi ile ilgili çalışması olan anestezi hekimi sayısının çok az olması düşündürücüdür. Asistanların kapnografi ile ilgili bilgileri genel olarak kıdemli meslektaşlarından öğrendikleri görülmektedir, aslında daha sistematik bir eğitime ihtiyaç vardır. Literatürde, Türkiye'de kapnografi ve kapnograf kullanımıyla alakalı çalışma sayısı çok azdır. EtCO2 ile ilgili çalışmalar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
EtCO2 monitoring is frequently used in anaesthesia practice for correct placement of the airway device and ventilation monitoring. It is also a very important source for metabolism, cardiovascular system and pulmonary system evaluations. The indications, benefits and disadvantages of capnography should be known and the information it provides should be interpreted. Our study was conducted to evaluate the habits of anaesthesia residents in Turkey regarding the use of capnometry and to determine their level of knowledge about the potential clinical benefits of capnometry. This study was a questionnaire survey. The questionnaire was evaluated with a pre-test. Corrections were made to the draft questionnaire and the study was initiated after our observations were favourable. Anaesthesia residents in Turkey were contacted by e-mail through the Turkish Society of Anaesthesiology and Reanimation and survey data were collected. Based on the records of the Turkish Society of Anaesthesiology and Reanimation, the population was accepted as 3335 people. During the study period, 361 people, excluding those who were on leave/reported and those who did not want to complete the questionnaire, participated in the survey and returned the questionnaire. As a result, in our study, the fact that almost all of the physicians used capnographs and thought that it was necessary to use it in every patient, found EtCO2 monitoring safe in the follow-up of peroperative ventilation, and used it in the evaluation of the correct placement of airway devices were positive results. However, it is thought-provoking that almost half of the clinics do not have capnograms in all anaesthesia devices, defibrillators with capnographs and volume capnographs are available in very few clinics, and the number of anaesthesiologists who have studies on capnography is very low. It is observed that residents generally learn about capnography from their senior colleagues; in fact, more systematic training is needed. In the literature, there are very few studies on capnography and capnograph use in Turkey. Studies on EtCO2 should be encouraged.