Sigara dumanı maruziyetinin fare uterusundaki rho/rho-kinaz sinyal yolağına etkisi
Effect of cigarette smoke exposure on rho/rho-kinase signalization pathway in mouse uterus
  1. Tez No: 484960
  2. Yazar: LALE EŞBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN SİNGİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sigara dumanı maruziyeti akciğerleri kardiyovasküler sistemi ve vücutta birçok doku ve organı olumsuz yönde etkilemekte ve bu dokulardan en çok akciğer etkilenmektedir. Rho/rho-kinaz sinyal yolağı uterus düz kaz hücrelerinin kontraktilitesinde önemli rol oynamaktadır. Sigara kullanımına bağlı olumsuz etkilerin mekanizmaları moleküler düzeyde yeterince aydınlatılmamıştır. Şimdiki çalışmada sigara dumanı maruziyetinin uterusta Rho/rho-kinaz sinyalizasyon yolağına etkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, 8 haftalık dişi fareler (Swiss albino) duman uygulanan ve kontrol olarak 2 gruba ayrılacaktır. Dumanlı gruba 2 ay boyunca haftada 7 gün sigara dumanı uygulaması yapıldı. Bu sürenin sonunda uygulama yapılan fareler servikal dislokasyon ile öldürüldü ve uteruslari alınarak bu dokulardaki rhoA proteni ve rho-kinaz enziminin aktivitesi incelendi. Sigara dumanı maruziyeti rhoA ve rho-kinaz enziminin upregülasyonuna neden olurken rho-kinaz enziminin aktivitesini artırdı. Sonuç olarak sigara dumanı uterusta rho/rho-kinaz sinyal yolağının aktivitesini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Cigarrette smoke exposure has side effects lungs, cardiovascular systems and some tissue and organs and most affected organs is lungs. Rho/rho-kinase signalization pathway has important role on uterus smooth muscle contractions. Mechanism of molecular of some side effects due to cigarette smoke exposure has not yet been clearly identified. In the present study we aimed to research effect of cigarette smoke exposure on rho/rho-kinase signalization pathway in uterus. For this propose mice (female age: 8 weeks) separated into two groups as control and smoke exposured. The cigarette smoke application continued 7 days in a week during two mouths. In the end of two mounts, Mice were killed by cervical dislocation and their uterus were isolated. Then rhoA and rho-kinase enzymes expression and rho-kinase enzyme activity have been determined. Cigarette smoke exposure unregulated rhoA and rho-Kinase enzyme expression and elevated rho-kinase enzyme activity. As a result cigarette smoke elevated activity of rho/rho-kinase signalization pathway.