De materia medica ve Edviye-i müfrede ışığında Anadolu'da bitkilerle tedavi
Therapy with herbal drugs in Anatolia in the light of De materia medica and Edviye-i müfrede
  1. Tez No: 484971
  2. Yazar: ÖZGÜR KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SELİM KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tez çalışması çerçevesinde Grek-Roma tıbbı olarak başlayıp İslam tıbbı olarak devam eden uzun soluklu geleneğin erken ve geç dönemlerinden bitkisel droglarla tedaviyi esas alan iki eser; Dioskorides'in De Materia Medica'sı ve İshak bin Murad'ın Edviye-i Müfrede'si karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İlki geniş çapta botanik bilgisi içeren bir basit ilaç ve tedavi bilgisi temel kitabı, ikincisi ağırlıklı olarak basit ilaçları ve onların kullanım endikasyonlarını bildiren bir el kitabı olan bu iki eseri bir arada değerlendirmek, söz konusu geleneğin zihniyetini anlamayı ve evrimini ortaya koymayı sağlamaktadır. Konunun ele alınışı bağlamında her iki eserin asılları üzerinde çalışılmış, onları konu edinen çalışmalardan da yardımcı kaynak olarak destek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of this dissertation two ancient books focused on the therapy with herbal drugs; De Materia Medica of Dioscorides and Edviye-i Müfrede of İshak bin Murad have been evaluated comparatively. They are both products of the long-standing tradition, beginning as Greek-Roman medicine and continuing as Islamic medicine. The first one is a textbook of treatment and simple drugs based on the botanical knowledge; and the second one is a handbook regarding predominantly simple drugs and their indications. It is possible to comprehend the mentality and the evolution of the above mentioned tradition by comparing these two books. In terms of methodology original texts of two books were examined and some selected works regarding them were used as supporting materials.