Bazı aminli bileşiklerin elektrokimyasal modifikasyonu,modifiye yüzeylerin karakterizasyonu ve uygulamaları
Electrochemical modification of some aminous compounds, characterization and applications of modified surfaces
- Tez No: 485035
- Danışmanlar: PROF. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada bazı aminli bileşiklerin elektrokimyasal davranışları, 0,1 M tetrabutil amonyum tetra-floroborat (TBATFB)'ın asetonitril içinde hazırlanmış çözeltilerinde ve camsı karbon(GC) elektrot yüzeyinde farklı elektrokimyasal metodlar kullanılarak sonuçlar araştırılmıştır. Bu incelemeler için öncelikle Potasyum Ferrisiyanid (K3Fe[CN]6 (HCF(III)) ve Ferrosen ile yalın GC elektrotta dönüşümlü voltametri(CV) tekniği ile çalışılmıştır. Daha sonra aminli bileşiklerin çalışma aralıklarını bulmak amacı ile farklı aralıklarda CV tekniği ile taramalar yapılmıştır. Böylece elektrotların optimum koşullarda modifiye edilmesi ve bu optimum koşulların CV tekniği ile kayda alınması amaçlanmıştır. Optimum koşullarda alınan voltamogramlar incelenmiş ve çalışmaya en uygun aminli bileşikler seçilmiştir. Seçilen bu aminli bileşikler ile elektrot yüzeyler modifiye edilerek, modifiye yüzeylerin çeşitli teknikler ile elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Daha sonra bu modifiye yüzeylerin metal tutma kapasitelerini test etmek amacı ile CuCl2.2H2O bileşiğinin Britton Robinson (BR) tampon çözeltisi ile farklı pH'larda çözeltileri hazırlanmıştır. Hazırlanan bakırlı çözeltinin öncelikle yalın GC elektrotta Cu2+ için -0,3/+0,3 V potansiyel aralığında incelenmesine karar verilmiştir. Bu aralıkta yapılan testler 0,1 saniyede 2 kez olmak üzere ve 25 mV'luk puls uygulanarak Difarensiyel Puls Voltametri(DPV) yöntemi ile metal tutma kapasiteleri incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen veriler seçilen aminli bileşikler için kıyaslanmış ve aminli bileşiklerin metal tutma kapasiteleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the elechtrochemical behavior of some amine compounds was investigated by using various elechtrochemical methods on the glassy carbon(GC) electrode surface and in the 0,1 M tetra-fluoroborate (TBATFB) which in aceyonitrile solutions. For this studies; firstly worked on bare GC electrode with Potassium ferricyanide K3Fe[CN]6 (HCF(III)) and Ferrose by using cycling voltametry(CV) technique. Afterwards, scans were performed with CV technique at different intervals in order to find the working ranges of the amine compounds. Thus, it is aimed to find modify the electrodes to optimum conditions and to record these optimum conditions with the CV technique. The voltamograms which were taken under optimum conditions were examined and the most suitable amine compounds were selected for the study. By modifying the electrode surfaces with these selected amine compounds, the electrochemical behaviors of the modified surfaces were investigated by various techniques. Then, to test the metal holding capacities of these modified surfaces, compound of CuCl2.2H2O were prepared as solution with Britton Robinson(BR) buffer solution at different pH's. The prepared copper solution is primarily used on the bare GC electrode and the metal holding capacities were investigated by Differential Pulse Voltammetry(DPV) method to applying -0,3/+0,3V potantial range, 0,1 second, 2 times and 25mV puls for Cu2+. As a result of these studies; the data obtained are compared for the selected aminie compounds and metal retention capacities of amine compounds have been determined.