Benzil ve amino grubu taşıyan p-ter bütilkaliks[4]aren bileşiklerinin sentezi, nanofiberlerin üretimi ve HPLC kolon dolgu maddesi olarak kullanılması
Synthesis of benzyl and amino group carrying compounds of p-tert-butylcalix[4]arene, production of nanofibers and use as HPLC column filler
- Tez No: 485104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez araştırmasında Benzil ve Amino Grubu Taşıyan p-ter-bütilkaliks[4]aren bileşiklerinin Sentezi yapıldı. Sentezlenen bileşiklerin yapısı spektroskopik teknikler kullanarak (1HNMR ve FT-IR) açıklandı. Sentezlenen bu bileşiklerin elektrospin metodu kullanarak nanofiberleri üretildi. Üretilen nanofiberin yapıları SEM analizleri ile aydınlatıldı. Üretilen nanofiberler HPLC kolon dolgu maddesi olarak kullanıldı, p-ter– bütil kaliks[4]aren diamid nanofiberleri ile doldurulan HPLC kolonunda Cu+2, Cd+2 Toksit metallerin zenginleştirilmesi ve belirlenmesinde kullanıldı. Sentezlenen p-ter– bütilkaliks[4]aren diamid bileşiklerine nanoteknolojide önemli yere sahip nanofiberlerin fiziksel avantajlarının kazandırılması ile; sentezlenen farklı fonksiyonel kaliksarenlerin yeni kullanım alanlarına yol açarak farklı projelerin oluşmasında ilham kaynağı olacak ve ayrıca kaliksaren nanofiberler ile alakalı literatürdeki büyük bir boşluğu doldurmak, elde edilen çalışmaların yayımlanması ile, Üniversitemizin ve Ülkemizin SCI indeksli dergilerde etkinliği artırılacak ve Endüstriyel Ar-Ge çalışmalarına esin kaynağı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, compounds of p-tert-butyl calix [4] arene which carries Benzil and Amino Group were synthesized. The structure of the synthesized compounds was disclosed using spectroscopic techniques (1H NMR and FT-IR). Nano fibers were produced using the electrospin method of these synthesized compounds. The fabricated nanofiber structures were clarified by SEM analysis. The produced nanofibers were used as HPLC column packing material and used to enrich and determine Cu +2, Cd + 2 Toxite metals in the HPLC column filled with p-tert-butyl calix [4] aren diamide nanofibers. By synthesizing the p-tert-butyl calix[4]aren diamide compounds with the physical advantages of the nanofibers with important properties in nanotechnology, synthesized, leading to different functional Calixarens new areas will be a source of inspiration in the formation of different projects and also to fill a large gap in the relevant literature with Calixarene nanofibers, with the publication of the studies obtained, SCI our university and our country index will create magazines effectiveness will be enhanced and inspired to industrial R & D activities.