Biyoçar ve hümik asit uygulamalarının bodur fasulye bitkisinin gelişimi, besin elementi alınımı ve verimi üzerine etkileri
Effects of biochar and humic acid application on growth, nutrition uptake and yield of dwarf bean
- Tez No: 485130
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN EŞREF HAKKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Biyoçar son yıllarda popülaritesi giderek artan, araştırılmaya ve kullanılmaya başlanmış, özellikle gelişmiş ülkelerde toprak özelliklerine olumlu etkileri ve bitki gelişimine dolaylı yoldan faydalarının belirlenmiş olmasına bağlı olarak uygulamaları artmakta olan bir toprak düzenleyicisidir. Ancak ülkemizde alternatif gübre - toprak düzenleyicisi uygulamaları özellikle üretici bazında yaygın değildir. Bu tür uygulamalara ışık tutmak ve olumlu sonuçlar elde etmek, sürdürülebilir tarım açısından büyük önem arz etmektedir. Artan nüfus ile birlikte ortaya çıkan artan besin maddesi ihtiyacı tarımsal üretimde gübrelemeden ziyade çok yıllık, sürdürebilir uygulamaların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Biyoçar bu gibi ihtiyaçlara cevap verecek potansiyele sahip bir toprak düzenleyicisi olarak görev yapmasının yanısıra toprağın sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmasına yarayan bir biyo kömürdür. Bu nedenle, Orta Anadolu şartlarında biyoçar uygulamasının, biyoçarın elde edildiği ham maddelerin ve başka bir karbon kaynağı olan hümik asit uygulamalarının fasülye bitkisi üzerine olan etkisi araştırılmak istenmiştir. Deneme tam otomatik bilgisayar kontrollü sera şartlarında tesadüf parselleri iki faktörlü deneme desenine göre dört biyolojik tekrarlı kurulmuştur. Tez çalışmasında materyal olarak fasülye çeşidi Bourgondia seçilmiştir. Bu araştırma kapsamında verim ve verim unsurları, bitki besin elementleri ve hasat sonrası tarım toprağında bitkiye elverişli NO3 – N ve organik madde içeriğine bakılmıştır. Biyolojik verim üzerine ahır biyoçarı uygulamasının %1' lik uygulama dozunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında %102,2' lik bir artış görülmüştür. Potasyum elementi alımı bakımından ise tavuk biyoçarı uygulamasının %3' lük uygulama dozunda %93,84' lük bir artış gözlemlenmiştir. Hasat sonrası tarım toprağının organik madde içeriği bakımından tavuk biyoçarı uygulamasının %3' lük uygulama dozunda %235,71' lik bir artış söz konusu olmuştur. Yürütülen bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular sürdürülebilir tarım için biyoçar uygulamasının önemli olduğunu göstermektedir. Bulgular değerlendirildiğinde ise tavuk biyoçarı uygulaması ile yetiştirilecek olan bitkilerin hem fizyolojik hem de moleküler düzeyde etkilerinin araştırılması çalışmaları daha etkili kılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, biochar has gained considerable popularity and thus, its detailed investigation and usage has been initiated. Due to its positive effects on soil features and plant development, it is extensively being used as a soil regulator, especially in developed countries. However, application of alternative fertilizers and soil regulators for increased production is not common in our country. To put light on these types of practices and getting positive results is a prerequisite for sustainable agriculture. An increase in the nutritional requirement along with the population growth emphasizes on the need of long-term sustainable agriculture. Biochar is an organic coal product that can be a potential solution to fulfill these soil requirements. Aiming this objective, we propose to investigate the effects of Biochar, that is derived from raw materials and the humic acid, that is another carbon source application on bean under Central Anatolian growth conditions. The trial was carried out under semi-automated greenhouse growth conditions according to two-factorial random block design with four biological repeats. Bean variety, Bourgondia was chosen as the experimental material for thesis. In this research, yield, its components, plant nutrient elements, and NO3 – N and organic matter content in the post-harvest soil were examined. When compared to control, an increase of 102.2% in biological yield was observed in 1% treatment dosage in Biochar application. An increase of 93.84% was observed in potassium intake under 3% application dose of poultry biochar treatment. In terms of the organic matter content in post-harvest soil, an increase of 235.71% was observed under 3% treatment dosage of poultry biomass application. On evaluation of the obtained results, effects of biochar application on plants were found to be more effective in case of poultry biochar application. Findings from this research showed that biochar consumption is important for sustainable agriculture.