Karadi koyununda yapağı verimi ve bazı yapağı özellikleri
Fleece yield and same characteristics of karadi sheep
  1. Tez No: 485132
  2. Yazar: MOHAMMED MADHI ZINALABIDIN ZINALABIDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma Irak'ın Kerkük iline bağlı Hasar Köyü'nde yetiştirilen karadi koyunlarında yapağı verimi ve bazı yapağı özelliklerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma 62 koyun üzerinde yürütüldü. Koyunların kirli yapağı verimi (KYV) ile yapağı özelliği olarak mukavemet (MU), elastikiyet (EL), incelik (İNC), uzunluk (UZ) ve randıman (RA) ile bu özellikler üzerine koyun yaşı ve canlı ağırlığının etkisi araştırıldı. Koyunların kırkımdaki canlı ağırlığı ile KYV, MU, EL, İNC, UZ ve RA'ya ait hesaplanan en küçük kareler ortalamaları sırasıyla, 52.28 kg, 1.65 kg, 21.74 cN/tex, % 31.58, 36.10 µm, 18.33 cm ve % 67.98'dir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate fleece yield and characteristics of karadi sheep in Hasar village of Kirkuk/Iraq. Sixty two were used in this study. Greasy fleece yield (GFY), breaking strength (BS), fiber elasticity (FE), fiber diameter (FD), fiber length (FL) and clean fleece percentage (CFP) and effects of some environmental factors on the these characteristics have been also studied. Least squares means for body weight at shearing (BWS), GFY, BS, FE, FD, FL and CFP were 52.28kg, 1.65 kg, 21.74 cN/tex, 31.58 %, 36.10 µm, 18.33 cm and 67.98 %, respectively.