İstanbul Üniversitesi Profesörler Evi restorasyon projesi
Istanbul University Professors House restoration project
- Tez No: 485171
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İstanbul Tarihi Yarımada'sındaki konumu dolayısıyla Beyazıt semti, zengin bir kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu itibarla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi, yeniden işlevlendirme ile korunarak yaşatılan yapıların bulunduğu alanlardan biri olarak önem arz etmektedir. Günümüzdeki adıyla Profesörler Evi, söz konusu yerleşkede ve Beyazıt Meydanı'na hakim bir noktada konumlanmış köşklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda bulunması ile dikkat çekmekte olan yapının; tarihsel süreç içerisindeki durumunun incelenmesi, günümüzdeki durumunun belgelendirilmesi, binanın özgün mimari özelliklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması konusunda müdahale kararları ile işlevine ilişkin önerilerin ortaya konulması çalışmanın amacıdır. Yapının rölöve ve restitüsyon çalışmalarıyla ayrıntılı çizimlerinin yapılarak belgelendirilmesine karar verilmiş ve bir restorasyon önerisi hazırlanmıştır. Tez yedi ana başlık ile bu başlıkların kapsadığı alt başlıklardan meydana gelmektedir. Konu, ana başlık ve alt başlıklar halinde ele alınarak detaylı açıklamalar yapılmıştır. Öncelikle yapının tarihçesinin ortaya çıkarılması amacıyla, çok etraflı bir literatür araştırması yapılmıştır. Özellikle yapının işlevindeki değişiklikler göz önünde bulundurulmuş ve günümüze kadar ulaşan tespitler, kronolojik olarak ortaya konulmuştur. Yapıda kullanılan malzemeler, hasarlar ile müdahale önerileri analitik rölöve çizimlerinde belirtilmek suretiyle farklı lejantlarla gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda konunun genel değerlendirilmesi yapılarak, çalışma boyunca ortaya konulan bulgulara dayanılarak sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beyazıt district, hosts a rich cultural heritage due to its location in the Historical Peninsula of Istanbul. In this respect, as one of the places where the buildings are protected and sustained by refunctioning, the central campus in Beyazıt has an importance. Professors House, with its current name, is one of the kiosks located at the mentioned campus and Beyazıt Square. In this study, current status of Istanbul University Professors House is identifed in detail and documented. Its situation is evaluated during the historical process. In order to transfer this building, with its unique features, to the next generations appropriate interventions are proposed. A functional suggestion is presented within the study, for the purpose of protecting its structure. In this respect, the building is documented with surveying; restitustion studies, detailed drawings and a restoration porposal prepared. Thesis, consists of seven main headings and subheadings. The subject is handled with main headings and subheadings while detailed explanations are made. First of all, based on scientific resources a comprehensive literature research was made in order to determine the history of the building. Especially changes occured in the function of building, were taken into the consideration chronologically. Materials of the building, damages and intervention proposals were shown by different legends that stated in the analytical drawings. Study is concluded with a general assesment. Based on the findings stated throughout the study, the results are revealed.