Tek taraflı testis torsiyonu ve detorsiyonu sonrasında her iki testiste reperfüzyon hasarına ve kan akımına Pentoksifilin'in etkisi: Sıçanlarda deneysel çalışma
The Effect of pentoxifylline to the reperfusion injury and blood flow of the both testes in unilateral testicular torsion and detorsion
  1. Tez No: 48538
  2. Yazar: M. ÇAĞRI SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada pentoksifilin' in tek taraflı testis torsiyonu ve detorsiyonu sonrasında her iki testiste hasarlanmaya olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 52 adet erişkin erkek albino Wistar cinsi sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar malondialdehit tayini ve histopatolojik incelemede kontrol, pentoksifilin kontrol, torsiyon ve pentoksifilin torsiyon olarak dört gruba ayrıldılar. Kan akımı ölçümünde ise kontrol, pentoksifilin kontrol, torsiyon, pentoksifilin torsiyon, detorsiyon ve pentoksifilin detorsiyon olarak altı grup kullanıldı. Sıçanların sağ testislerine 30 dakika süreli torsiyon uygulanıp detorsiyone edildikten sonra reperfüzyon için 30 dakika beklenmiştir. Deney sırasında her iki testis kan akımı ölçülmüş, deney sonunda ise her iki testis çıkarılarak malondialdehit (MDA) düzeyi belirlenmiş ve ışık mikroskopisinde incelenmiştir. 59Grupların MDA ortalamaları tabloda gösterilmiştir. Tek taraflı testis torsiyonu ve detorsiyonu sonrasında her iki testiste MDA düzeyi yükselmiştir. Tek taraflı testis torsiyonu ile karşı testiste de kan akımı azalmış, detorsiyon ile birlikte torsiyona uğrayan tarafta kan akımı artarken karşı testiste değişmemiştir. Grupları kan akımı ortalamaları tabloda gösterilmiştir. Karşı testiste histopatolojik hasar oluşmayıp sadece torsiyona uğrayan tarafta hasarlarıma meydana gelmiştir. Pentoksifilin her iki testiste MDA düzeyini azaltarak, kan akımını arttırarak ve torsiyona uğrayan testiste histopatolojik hasarı azaltarak etkili olmuştur. 60
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study was to determine the effects of pentoxifylline on both testes in unilateral testicular torsion and detorsion. 52 adult male albino Wistar rats were used in this study. The rats were divided into four groups as control, pentoxifylline control, torsion, and pentoxifylline torsion when determining the malondialdehyde level and histopathologic damage. In blood flow measurement six groups designed as control, pentoxifylline control, torsion, pentoxifylline torsion, detorsion and pentoxifylline detorsion. Right testes of the rats underwent 30 minutes of torsion and 30 minutes of detorsion. Blood flows of both testes measured during the experiment. At the end of the experiment both testes were removed for malondialdehyde (MDA) assay and histopathologic evaluation. 61MDA levels of the study groups are shown in the following table. MDA levels increased in both testes at unilateral testicular torsion and detorsion. R: Right testis, L: Left testis. Blood flow of both testes decreased in unilateral testiscular torsion. After detorsion while ipsilateral blood flow increased, contralateral blood flow did not change. Blood flow measurements are presented in the following table. R: Right testis, L: Left testis, BF: Blood Flow. There were no histopathologic changes on the contralateral side, but histopathologic damage occured on the ipsilateral side. Pentoxifylline decreased MDA level and increased blood flow in both testes, and decreased histopathologic damage on the ipsilateral side. 62