Medya kuruluşlarının reklamlarında mesaj stratejileri: Türkiye'deki medya kuruluşlarının dergi reklamlarına yönelik bir içerik analizi
Advertising strategies of media organizations: a content analysis of magazine advertisements of Turkish media organizations
- Tez No: 485402
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Journalism, Advertising
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Medya ortamlarında tüketiciyle buluşan markaların farklı stratejilerle hazırlanmış reklam mesajları vardır. Medya alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, okuyucu, izleyici ve dinleyici kitleye yönelik olarak yaptıkları yayınların tiraj ve reyting oranlarında başarıyı hedeflemektedirler. Bunun yanında, temel gelir kaynağını oluşturan reklam gelirlerini arttırmak için kendi reklamlarına da önemli ölçüde yatırım yapmak durumundadırlar. Bu bağlamda medya kuruluşları, birer reklam mecrası olarak reklamverene ve reklamcılara seslendikleri reklamlarıyla farklı mecralarda farklı reklam stratejileriyle yer almaktadırlar. Bu çalışmada, Türkiye'de yayın hayatına devam eden medya kuruluşlarının reklamları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, medya kuruluşlarının birer kurumsal marka olarak reklamlarında kullanılan mesaj stratejilerine ilişkin veriler elde etmektir. Bu amaç doğrultusunda reklamverenler, reklam ajansları ve medya sahiplerinin ilgilendiği sektörel dergilerde yer alan medya kuruluşu reklamlarına ilişkin genel bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 6 sektörel derginin 2016 yılı boyunca yayınlanan 12'şer sayısı taranmıştır. Araştırmada ulaşılan 175 medya kuruluşu reklamı mesaj stratejileri, yaratıcı stratejiler ve çekicilik türleri açısından içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The brands that meet consumers in media environments have advertising messages prepared with different strategies. Organizations operating in the media are aiming to achieve success in the circulation and rating of publications they make for the reader, listener and audiences. In addition, they are also investing heavily in their advertising in order to increase their advertising revenue, which constitutes the main revenue source. In this context, media organizations are involved with different advertising strategies in different circles, with ads promoting advertisers and advertisers as advertising campaigns. In this study, advertisements of media organizations that are still broadcasting in Turkey are examined. The aim of the research is to obtain data on the message strategies used by media organizations as advertising brands. Within the scope of the research, 12 sectors of 6 sectorial magazines published during 2016 were scanned. Towards this end, an overall assessment of advertisements for media corporations in sectoral journals that advertisers, advertising agencies and media owners are interested in has been conducted. The 175 media organizations that were reached in the survey were analyzed by content analysis method in terms of advertising strategies, creative strategies and types of attractiveness.