Kültürlerarası etkileşim açısından sosyal medyada kimliklerin sunumu
Presentation of identity in social media in terms of interactions intercultural
  1. Tez No: 485445
  2. Yazar: UFUK BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PELİN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Toplumsal yaşamda gerçekleşen en önemli dönüşüm olan endüstri toplumuna geçişle birlikte kentlere doğru göç hareketleri kültürel ve sosyal değişimleri de beraberinde getirmiştir. Toplumun tümünü temsil eden bu sistematik yapı içinde oluşan bilgiler kuşakların birbirini etkilemeleri sonucu süreklilik kazanmaktadır. Kültürel kalıpların oluşmasında değerlerin bu dolaylı etkileşimi, yeni kombinasyon ve sentezler meydana getirmektedir. Kültürün içindeki çeşitli düzeylerdeki bu yorum farklılıkları zamanla alt kültürlerin oluşması için zemin hazırlamıştır. Çeşitli kültürlerin simgesel ve uygulama bileşenlerinde benzerlikler ve farklılıklar olabilmektedir. Kültürel farklılıklar, toplum içerisinde de kendilerini farklı şekillerde ve farklı derinlik seviyelerinde göstermektedir. Her toplumsal değişim ya da kültürel değişim o toplumun iç dinamiklerinin etkileri ile birlikte yavaş yavaş sindirilerek gerçekleşebilmektedir. Benzetme yoluyla, çeşitli kültürel iletişim biçimlerini kullanarak, kültürel bir grup, davranışsal özelliklerini sonraki nesiller arasında öğretme ve öğrenme mekanizmaları kullanarak devam ettirebilmektedir. Toplum üzerine yapılmış olan bilimsel sistematik araştırmalar, süreç içerinde bütün kültürlerin çeşitli faktörlere bağlı olarak bir değişim geçirdiğini göstermektedir. Yeni medyadaki gelişmeler, sosyal ağlar ve büyük topluluklara sahip olan bireylerin ilişkilerini büyük oranda dönüştürmüştür. Dünyanın her hangi bölgesinde meydana gelen bir olay sosyal medya ile farklı bölgelerde yaşayan insanları da etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, günümüzde en fazla kullanıcı sayısına sahip sosyal ağ sitesi olan Facebook'u aktif olarak kullanan bireylerin kültürel ve etnik farklılıklarını sosyal ağlarda ne düzeyde yansıttıklarını çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Bu yöntem ile bireysel ve grup yapısı incelenmekte, ağ yapısı betimlenmekte, topluluklar arasında kolayca gözlemlenemeyen ilişkiler görselleştirilerek var olan bağlantılar model haline getirilmeketdir. Facebook'da farklı kültürlere sahip milyonlarca insan görsel, işitsel ve metinsel birçok uygulama sayesinde birbirleriyle karşılıklı olarak bağlantılarını sürdürebilmektedir. Özellikle farklı kültürlerin tanınması ve kültüre ait değerlerin daha iyi anlaşılarak empati yapılmasında önemli katlı sağlayan Facebook ve benzeri sosyal ağlar kültürlerin ortak ve yakın özelliklerini de ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı farklı coğrafyada yaşayan sosyal ağ (Facebook) kullanıcılarının kültürel ve kimlik farklılıklarını Facebook'da temsil etme boyutunu incelemektir. Araştırma anket yöntemiyle 15 farklı etnik bölgede Facebook kullanan 750 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma anket formu olarak Kişisel Bilgi Formu, Online Ağ Siteleri Etkinlik Ölçeği, Sosyal Ağ Deneyim Ölçeği, Sosyal Kimlik Ölçeği (Collective Self Esteem (CSE)), Çoklugrup Etnik Kimlik Ölçeği (Multigroup Ethnic Identity Measure-Revised (MEIM-R) kullanılmıştır. Araştırmada frekans ve yüzde ile genel değerlendirme yapıldıktan sonra araştırmanın temel problemini oluşturan kimlik ve kültürel farklılıkların sosyal medya kullanımı üzerine etkilerinin belirlenmesi için T-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bu analizlerin cinsiyet, yaş, eğitim, gelir, bölge, etnik kimliğe verilen önem ve baskın sosyal kimliklerle olan ilişki düzeyini belirlemek için frekans ve yüzdenin yanı sıra varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The creation of an industrial society, which has been one of the most important transformations that has taken place in the society, has led to huge migration of people towards cities which has caused cultural and social changes. The information that is formed in this systematic structural change that represents the entire society has continued due to the generations influencing each other. This indirect interaction of values in the formation of cultural patterns brings new combinations and syntheses. These interpretations of differences at various levels within the culture set the groundwork for the formation of subcultures over time. There may be similarities and differences in the symbolic and application components of various cultures. Cultural differences also manifest themselves in different forms and levels of depth within a society. Every social change or cultural change can be realized by gradually digesting the effects that the internal dynamics have on that community. By analogy, using a variety of forms of cultural communication, a cultural group can continue to use their own behavioral traits by teaching and learning mechanisms to the subsequent generations. Scientific research on societies shows that all cultures undergo different changes depending on the various factors during the process. Furthermore, developments in the new media have largely transformed the relationships of individuals to the society due to social networks and large communities. An event happening in any region of the world can also affect people living in different regions throughout the world due to social media. The main purpose of this research is to examine the extent to which the cultural and ethnic differences of individuals who actively use Facebook, or other social networking site with the highest number of users today. Using this method, individual and group structures are examined, network structures are depicted, and relationships that are not easily observed among the communities are visualized and existing links are modeled. On Facebook, millions of people with different cultures can maintain mutual links with each other through a variety of visual, audio and textual applications. Facebook and similar social networks, an especially those that recognize different cultures and provide a deeper understanding of cultural values and empathy, reveal the common and similar features of cultures. The main purpose of this research is to examine the extent to which social networking (Facebook) users in different regions are represented on Facebook in terms of cultural and identity differences. The survey was conducted with 750 people using Facebook in 15 different ethnic regions via a survey method. Personal information form, Online Network Sites Activity Scale, Social Network Experience Scale, Collective Self Esteem (CSE), Multigroup Ethnic Identity Measure-Revised (MEIM-R) were used as the research questionnaire. T-test and One-way Analysis of Variance (ANOVA) were used to determine the effects of identity and cultural differences on how social media was used, which constitutes as the main problem in the research after the general evaluation of frequency and percentage. Frequency and percentage analyses and also variance analysis were used to determine the association level of these analyses to gender, age, education, income, region, attention paid to ethnic identity and the dominant social identities.