Lokanta, kafeterya ve kebapçılarda sağlık risklerinin incelenmesi
Investigation of health risks in food-handling establishments
- Tez No: 48545
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN HAYRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Lokanta. Kafeterya ve Kebapçılarda Sağlık RiskleriDr. Yaşar Keskinl ÖZET Bu araştırmada Üsküdar Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 147 adet lokanta, kafeterya, kebapçı ve köftecinin, T.S.E ve belediye zabıta talimatnamesine uygunlukları incelenmiş ve gerek T.S.E standartlarına gerekse belediye zabıta talimatnamesine büyük oranda uyulmadığı görülmüştür. Ayrıca her işyerinde bir ahçı ve bir garsonun ellerinden, lavabo musluğundan ve tezgah üzerinden olmak üzere 4 kritik noktadan kültür alınmıştır. İşyerlerinin % 77.6'mde en az bir kritik noktada mikroorganizma üremiştir. Garson ve ahçıların ellerinden alınan kültürlerde en sık üreyen mikroorganizmaların S. Epidermidis ve E. Coli olduğu, lavabo ve tezgahtan alınan kültürlerde ise en fazla E. Coli ürediği görülmüştür İşyerlerinin tür ve sınıflarına göre yapılan karşılaştırmalarda bu tür ayrımın anlamsız olduğu, sağlık koşulları açısından sınıf ve türden ziyade insan faktörü üzerinde durulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre işyerlerinin %66 oranında denetlenmedikleri ve çalışanların eğitilmedikleri saptanmıştır. Bu amaçla sorumlu ve çalışanlar için eğitim programları planlanmıştır. Araştırma sonucuna göre işyerleri ve çalışanları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lokanta. Kafeterya ve Kebapçılarda Sağlık Riskleripr. Yaşar Keskin SUMMARY Investigation of Health Risks in Food-Handling Establishments In this descriptive study 147 restaurants, cafeterias, kebap houses and meat patty restaurants within the responsibility area of Üsküdar Municipality of Istanbul province were examined. Data regarding to the hygenic conditions were collected and compatibility of the establishments with the regulations of the municipality as well as the standarts set by the government were checked. An inspection form was filled by the investigator for each establishment. Cultures from four different points, namely, hand of the waiter, hand of the cook, the washbasin tap and the kitchen counter were taken after the inspection was completed. Hygenic conditions in the majority of the facilities were found to be against the regulations and %77.6 of the study group were culture (+) at least at one critical point. Most frequent microorganisms were Staph.Epidermidis and Esch.Coli. The results of the study indicated that the hygenic conditions are not satisfactory despite the satisfactory legislations of the health authorities regarding to food- handling facilities. It is recommended that an effective education and training programme is necessary for the employees of such establishments as well as the officers of the municipality who are employed for the surveillance of these facilities.