Erişkinlerin sosyal medya kullanım özelliklerinin sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumlarına etkisi
The effects of social media usage traits on social appearance anxiety and eating attitudes among adults
  1. Tez No: 614457
  2. Yazar: MELTEM IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin sosyal medya kullanım özelliklerinin sosyal görünüş kaygılarına ve yeme tutumlarına olan etkisini ölçmektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinde yaşayan 18-26 yaş aralığındaki 260 ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Sosyal Medya Kullanım Özellikleri Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Yeme Tutum Testi ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, Sosyal Medya Kullanımı, Sosyal Görünüş Kaygısı ve Yeme Tutum Ölçeklerinden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi uygulanarak incelenmiştir. Analizler SPSS 25.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyal medya kullanım özelliklerinin sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of social media usage traits on social appearance anxiety and eating attitudes. The sample of the research is composed of 260 associate's, bachelor's and master's degree students aged between 18 and 26 from various cities of Turkey. The analyze data collected via Social Media Using Scale, Social Appearance Anxiexy Scale, Eating Attitudes Test-40 and Personal Information forms. Datas were analyzed by using SPSS 25.0 for this research. Within the scope of research the retions between the scores obtained from Social Media Use, Social Apparaence Anxiety and Eatin Attitudes Scale were examined by Pearson Correlation analysis. Linear multiple regression analysis was applied to determine the effects of social media use characteristics on social appearance anxiety and eating attitudes of the participants.