Madde kullanım bozukluğu olan erkek bireylerin yalnızlık düzeyinin ve yaşam kalitesinin incelenmesi
The relationship between loneliness level and life satisfaction of men who has substance use disorder
- Tez No: 485505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, madde kullanım bozukluğu olan erkek bireylerin yalnızlık düzeyi ve yaşam kalitesinin incelenmesidir. Çalışmaya 2017 yılında Balıklı Rum Hastanesi Vakfında yatarak tedavi gören 80 erkek (18-55 yaş arası) bağımlı hasta katılmıştır. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına göre, çalışma hakkında bilgilendirilip, kabul ettikleri takdirde katılmışlardır. Değerlendirme araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Yaşam Kalitesi (SF-36) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği (UYÖ) aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik sınamasında ölçek ve alt ölçek puanları normal dağılım gösterdiğinden puanların yaşadığı yer değişkenine göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testi; diğer değişkenlere göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Ölçekler arası ilişki analizi için Pearson korelasyon ve çoklu regresyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the associations of life satisfaction and loneliness level of men who has substance-use disorders. Participants of the study were 80 men (ranging from 18 to 55 years of age) in Turkey. Data was collected from men who are continuing their treatment as inpatient treatment in Balıklı Rum Foundation Hospital. Patients has been informed about the contents of the research and took their permission as a volunteer. Loneliness scale (UCLA) and Quality of Life scale (SF-36) were applied to the patients. The data has been analized by Statistical Package for Social Scirences (15.0). Because the scale and subscale scores showed normal distribution in the normality test, two independent samples test used to compare living area variable. In comparing the other variables, one way variance analiysis (ANOVA) used.Pearson correlation and multiple regression analysis used for the relationship between scales analysis.