Food craving questionnaire- trait
Yeme arzusu ölçeği geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 485506
  2. Yazar: ŞADİYE AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN DÖNMEZ, DR. GİZEM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın Amacı: Food Craving Questionnaire- Trait Ölçeğinin Türkçe versiyonunu, psikometrik özelliklerini, faktör yapısını ve ölçeğin iç tutarlılığını değerlendirmek ve geçerliliğini belirlemektir. Yöntem-Bulgular: Araştırma önce 355 kişiyle başlanmış fakat kullanılan ilaçlar dışlanarak katılımcı sayısı 302 kişi ile tamamlanmıştır. Örneklem grubu18-65 yaş aralığında farklı meslek gruplarına sahip çoğunlukla Milli Eğitimde görevli olan öğrenci- öğretmen ve okul idaresinden oluşmaktadır. %64,9'unu kadın, %35,1'ini erkek oluşturmaktadır. Uygulanan anket formları; demografik veri formu, yeme arzusu ölçeği (39 madde), yeme tutum testi (40 madde) den oluşmaktadır. Yeme Arzusu Ölçeğinin 39 madde 9 alt boyutu doğrulayıcı faktör analizinde çalışılmıştır ve tüm maddelerin faktör yüklerinin ve hata varyanslarının uygun olduğu ancak uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeylerde olmadığı tespit edilmiştir. Yeme Arzusu Ölçeğinin güvenirlik ve geçerlik çalışmaları kapsamında doğrulayıcı faktör analizi AMOS 22.0 programı; madde toplam korelasyonu, Cronbach Alpha ve eşdeğer (paralel) form güvenirliği testleri SPSS 15.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi, Food Craving Questionnaire- Trait'in faktör yapılarını doğrulamıştır. Ölçüt toplam puanı ve alt boyut puanlarından elde edilen sonuçlar iç tutarlılık göstererek güvenilirliği doğrulamıştır (α= 0.96). Tartışma: Food Craving Questionnaire- Trait'in Türkçe versiyonu iyi bir yapıya ve geçerliliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate and validate Turkish version, psychometric characteristics, factor structure and internal consistency of Food Craving Questionnaire- Trait Scale. Method – Findings: the study started with 355 participants but it was completed with 302 participants by excluding used drugs. Sample group is student – teacher and school administration who are between 18-65 ages and have different occupational groups but mostly work on National education. While 64,9% of them is woman, 35,1% is man. Questionnaire form applied are demographic data form, desire for food scale (39 items), eating attitudes test (40 items). It has been studied on confirmatory factor analysis of 39 items and 9 sub-dimension of desire for food scale and it is determined that factor loads and error variances of all items are significant but adjusted index of them is not in acceptable levels. Within the scope of confidence and validity studies of desire for food, confirmatory factor analysis, total item correlation and parallel form reliability test are carried with AMOS 22.0 program, Cronbach Alpha and SPSS 15.00 program respectively. Confirmatory factor analysis confirms the factor structure of Food Craving Questionnaire- Trait. Results from total point and subdimension points having internal consistency confirms reliability (α= 0.96). Argument: Turkish version of Food Craving Questionnaire- Trait has good structure and validity