Ebeveynlerde medya okuryazarlığı yeterliliği: Ankara saha araştırması
Parents' media literacy competency: Ankara field research
- Tez No: 485589
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin medya okuryazarlığı yeterliliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde okuryazarlık kavramı ve türleri, medyanın etkilerine yönelik kuramsal tartışmalar, medya okuryazarlığının tanımları, medya okuryazarlığının önemi ve gerekliliği ile ilkelerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde,medya okuryazarlığının geleneksel-korumacı medya okuryazarlığı ile eleştirel medya okuryazarlığı yaklaşımlarında nasıl ele alındığından bahsedilerek eleştirel pedagojinin medya okuryazarlığı eğitimindeki önemine dikkat çekilmiştir. Bu bölümde ayrıca dünyada ve Türkiye'deki medya okuryazarlığı tarihine bakılarak medya okuryazarlığının gelişimi ülkeler bazında incelenmiştir. Yeterlilik ve medya yeterliliğinin kuramsal kökenlerinin tartışıldığı bu bölümde ebeveynlerin medya okuryazarlığı yeterliliğine neden sahip olması gerektiği üzerinde durulmuştur.Ebeveynlerin medya okuryazarlığı yeterliliğini belirlemek amacıyla Ankara'da ikamet eden 5 ile 12 yaşları arasında çocuğu olan 275 ebeveynle anket çalışması yapılmıştır. Sahaya yönelik araştırma bulgularının yer aldığı üçüncü bölümde ayrıca araştırmanın metodolojisi ve verilerin analizinde kullanılan tekniklerden bahsedilmiştir. Çalışmanın tartışma kısmında ise,araştırma sonucunda elde edilen bulgular daha önce yapılmış olan çalışmalarla benzerlikleri ve farklılıkları yönünden karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, ebeveynlerin medya okuryazarlığı yeterlilikleri eğitim, meslek ve medya kullanım oranlarına göre değişmektedir. Bunlara ilave olarak ebeveynlerin medya okuryazarlığı bilgi düzeylerinin medya okuryazarlığı yeterlilikleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Study aims to determine the media literacy competency of parents. In line with this aim, study comprise of five chapters. In the first chapter, concept and types of literacy, speculative discussions for effects of media, definitions of media literacy, importance, competency and principles of media literacy are mentioned. In the second chapter of study is dealt with how media literacy is approached to media literacy in chritical and traditional-protetective media literacy and it is remarked that pedagogy's importance in media literacy education. Also in this chapter history of media literacy in Turkey and whole world is viewed and development of media literacy is examined on the basis of countries. In this chapter where speculative sources of competency and media competency is discussed it is elaborated that why parents must have the media literacy competency. With intent to state the parents' media literacy competency, survey study is done with 275 parents who reside in Ankara and have children between 5 and 12. In the third chapter where research findings for field play a part methodology of the research and the techniques which are used to analyse the datas are mentioned. In the discussion part of the study, findings which are obtained in the consequence of the study are compared with the studies which is made before from the point of differences and similarities. According to the findings that are obtained, media literacy competency in parents are changed up to the tares of education, profession and using media. Besides that media literacy knowledge levels of parents have an important effect on their media literacy competency.