Teaching collocations through data-driven learning activities in a translation course for prospective elt teachers
İngilizce öğretmeni adaylarına yönelik çeviri derslerinde eşdizimliliklerin veri-yönlendirmeli öğrenme ile öğretimi
  1. Tez No: 485684
  2. Yazar: ASLI NUR AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KİLİMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Derlem kavramı, bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ve bir dile özgü çeşitli tipte milyonlarca ifadeyi içinde barındıran veritabanları olarak ele alınabilir. Bu sistemlerden günümüzde birçok alanda faydalanılmaktadır. Dilbilimin derlem üzerine odaklanan bir kolu olan derlem dilbilim ise, yabancı dil öğretimine yeni yaklaşımlar getirmiştir. Derlem-odaklı eğitsel yaklaşımlar, bir öğrencinin yabancı dili ana dil konuşucusu seviyesinde öğrenilebilmesi için kilit öneme sahiptir. Eşdizimlilikleri de içeren derleme dayalı dilbilgisel birimlerin“farkındalık arttırma”ve sınıf içi tanıklı dizin yolu ile öğretimini hedefleyen teknikleri içeren yaklaşımların çeşitli eğitim seviyelerinde yer alan yabancı dil derslerindeki kullanımı, çok sayıda çalışma tarafından incelenmiş ve faydalı bulunmuştur. Ancak bu tip uygulamaların, üniversite seviyesindeki dil eğitiminin önemli bir kısmını oluşturan“çeviri”derslerinde nasıl kullanılabileceği ve fayda sağlayabileceği sorularına yanıt arayan çok sayıda çalışmaya rastlanamamıştır. Bu araştırma, derlem odaklı yabancı dil eğitiminde önemli bir kavram olan“veri yönelimli öğrenme”yaklaşımını izleyerek öğrencilerin çeviri dersinde eşdizimlilikler konusundaki farkındalıklarını arttırmaya yönelik bir uygulama geliştirmeyi, bunun tercüme dersinde öğrenci başarısını arttırmak yönünde etkililiğini ön-deneme yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Corpora are vast linguistic databases, which have become prominent with the advances in computer technology. They include millions of expressions in many different forms and contexts belonging to a particular language. The branch of the scientific field of linguistics that focuses on corporal studies and applications, i.e. Corpus Linguistics, has brought about a new wave of approaches in foreign language teaching. Today, corpus-based educational approaches have a key importance in enabling a learner to reach native level proficiency in a foreign language. Approaches that involve the teaching of corpus-based linguistic units, including collocations, through techniques such as“consciousness raising”and classroom concordancing have been found to be beneficial for use in EFL classrooms targeting different types of audiences. However, the scientific literature was found to be lacking of studies that focus on the particular use of corpus-based approaches in undergraduate level translation courses offered to ELT students. This may pose a problem, as translation courses carry a special significance in the language teaching curriculum. This study seeks to follow data-driven learning and teaching approaches to develop a program aimed for use in the translation course that seeks to increase the consciousness of undergraduate ELT students towards lexical collocations. The program is intended to increase the academic success of students in the translation class by enhancing their use of collocations and its effectiveness is therefore evaluated in this study by comparing student academic success using a pre-experimental pre-test post-test design.