Temel eğitim kurumlarında illüstrasyonun eğitim materyali olarak kullanımı (Tarihte kurulan 16 Türk devletinin illüstrasyonlu materyal örneği)
Use of illustration as an educational material in basic instutions of education (An example of illustrative material of 16 Turkish states established in the history)
- Tez No: 485731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELMA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türk Ulusu oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu köklü geçmişi oluşturan ise farklı zamanlarda kurulmuş ve önemli başarılara imza atmış olan bağımsız Türk devletleridir. Bu devletler milli eğitim müfredatında yer almakta ve kademeli olarak ders kitaplarında okutulmaktadır. Tarihte kurulan 16 Türk devleti konusunun, öğrencilere daha iyi anlatılabilmesi ve bu konuda yeteri kadar eğitim materyalinin olmamasından dolayı bu çalışma yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı: Temel eğitim kurumlarında ortak tarih bilincini pekiştirmek için tarihte kurulmuş 16 Türk devletinin illüstrasyonlu eğitim materyallerinin tasarlanmasıdır. Bu çalışma ile 16 Türk devletinin, tasarlanan illüstrasyonlarla somutlaştırılması ve temel eğitim kurumlarında eğitim materyali olarak akılda kalıcılığı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma nitel tarama modelinde desenlenmiş olup araştırmanın uygulama aşamasında elde serbest çizim tekniklerinden, grafik tasarım programları ile çizim ve dijital boyama yöntemlerinden yararlanılarak uygulama çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde materyal tasarımına, ikinci bölümde materyal tasarımında illüstrasyonun kullanımına ve özelliklerine, üçüncü bölümde ise uygulama çalışmalarına ve yapım aşamalarına yer verilmiştir. Bu araştırma kapsamında 16 adet illüstrasyonlu eğitim materyali tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımların, farkındalık oluşturmasına ve konunun kavranmasını kolaylaştırmasına dikkat edilmiştir. Yapılan çalışmalarda illüstrasyonların yanı sıra haritalara, teorik tarihsel bilgilere ve bunları destekleyecek vektör ve grafiklere yer verilmiştir. Bu çalışma 16 Türk devletinin (Büyük Hun, Batı Hun, Avrupa Hun, Ak Hun, Göktürk, Avar, Hazar, Uygur, Karahanlı, Gazneli, Büyük Selçuklu, Harzemşah, Altınordu, Büyük Timur, Babür ve Osmanlı İmparatorlukları) illüstrasyonlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a Turkish Nation we have a long history which is the consequence of independent and victorious 16 Turkish states that were founded at different times in the past. Knowledge of there states takes part in the teching cirriculum of Turkish Ministry of Educetion and it is taught gradually in history classes at scholls. The aim of this work is to make students understand and memorize these Turkish states better as there is lack of teching material about the topic. The purpose of the research: Designing illustrative educational materials of 16 Turkish States which were established in history and devoloping rommon historical consciousness in educational institutions of Turkish Government. Thus with the designed illustrations of 16 Turkish States, the subject is concretised as an educational material and this enables students to understand and memorize them easily. This research was designed with qualitative scrceening models. Practive work was mode with freehand drawing techniques, graphic design programs and digital painting methods in the application phase of it. The first part of the research includes material designing. In the second part of the research includes material designing. In the second part use of illustrations in educational institutions is mentioned. Application work and construction stages are defined in the third part of the research. As a conslusion 16 illustrative educational materials were designed within the scope of the research. It was pand attention to raise aworeness and acuteness in the learning the subject with the designs. In coldition to these maps and theoretical historical information that are supported by vectors and graphics are seen in the work. This research includes the illustrations of (Great Hunnic, Western Hunnic, European Hunnic, White Hunnic, Göktürk, Avar Khanagate, Khazar, Uyghur Khanagate, Kara-Khanids, Ghaznavids, Great Seljuk, Khwarazmids, Golden Horde, Timurid, Mughal, Ottoman ).