İşletmelerde insan kaynakları yönetimi ve yenilik ilişkisinin toplam kalite yönetimi uygulamalarında incelenmesi:Marmara Bölgesinde ampirik bir uygulama
Investigation on human resources management and innovation in operations in total quality management applications: Ampirical application in Marmara Region
  1. Tez No: 485739
  2. Yazar: YUSUF CERYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yenilik kavramı günümüzde işletmelerin rakiplerine karşı rekabette üstün olabilmek, yeni pazarlara girebilmek ve varlığını sürdürebilmek adına geçmişten günümüze kadar kullandıkları sistemlerin, süreçlerin ve teknolojilerin yenilenmesi süreci olarak tanımlanabilir. İşletmelerin en önemli rekabet aracı ve müşteri memnuniyetini sağlamada etkili bir yöntem olan yenilik kavramı işletmeler tarafından önemle üzerinde durulması gereken bir kavramdır. Yenilik sürecinin başarılı olması yeniliklere açık yetenekli ve donanımlı bireylerin işletmeye kazandırılması ile mümkün olmaktadır. İşletmeye seçilecek personellerin yeniliğe açık, araştırmacı, disiplinli, yetenekli ve günün bilgi ve teknolojilerini yakından takip eden bireyler olması çok önemli olmakla birlikte, işletmenin halihazırda çalışanlarının da yeniliğe teşvik edilmesi ve eğitimlerle desteklenmesi büyün önem arzetmektedir. Toplam kalite yönetimi anlayışını benimsemiş etkin bir insan kaynakları yönetimi, bağlı bulunduğu işletmenin yenilik süreçlerine katkı sağlamak adına işe yeni başlayan çalışanlara ve işletmede çalışmaya devam etmekte olan personellere etkili orantasyon eğitimleri vererek işletmenin verimlilik elde etmesine katkı sağlayabilir. Oryantasyon daha işin başında işi sıkı tutarak çalışanların sürekli gelişmesine katkı sağladığı için insan kaynakları yönetimi tarafından başarıyla sürdürülmesi gereken bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
The concept of innovation can be defined as the process of renewing the systems, processes and technologies that are used as much as the day-to-day from the past to be superior to the competitors of the enterprises, to enter new markets and to sustain their existence. The concept of innovation, which is the most important competitive means of businesses and an effective method of ensuring customer satisfaction, is a concept that must be emphasized by businesses. The success of the innovation process is made possible by the introduction of open skilled and equipped individuals into the innovation. It is important that the employees to be selected for the operation are open to new, researchers, disciplined, talented and individuals who closely follow the information and technology of the day, and it is important that the employer is encouraged to innovate and supported with training. Effective human resources management, which has adopted total quality management approach, can contribute to the efficiency of the enterprise by providing effective orientation training to the employees who are new to the business and to the employees who are continuing to work in order to contribute to the innovation process of the connected business. Orientation is a process that must be successfully carried out by the human resources management as it contributes to the continuous improvement of the employees by keeping the job at the beginning.