Terör olaylarının sermaye piyasasına etkisi
Effect of terror events on capital market
  1. Tez No: 485743
  2. Yazar: SÜMEYYE DAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, terörizmin sermaye piyasalarına etkisi incelenmiştir. Uygulamada 2014-2016 yılları kapsamında panel veri analizi yapılmıştır. Bağımlı değişken, küresel terörizm veritabanında yer alan ülkelerden borsasına ulaşılabilen 89 ülkenin hisse senedi endeks değerleridir. Bağımsız değişken ise, Vision of Humanity tarafından yayınlanan ülkelerin küresel terörizm endeks değerleridir. Kontrol değişkenlerimiz ise hisse senedi getirileri üzerinde etkili olan makroekonomik faktörlerden seçilen gayrisafi millî hâsıla, tüketici fiyatlar endeksi ve cari işlemler dengesidir. Mevcut literatürde Küresel Terörizm Veritabanı'nda günlük yayınlanan terör olaylarıyla incelemeler gerçekleştirilmiş ancak ülkelerin Küresel Terörizm Endeks değerleriyle yapılan çalışmalara rastlanılmamıştır. Sonuçlara göre hisse senedi getirileri ile küresel terörizm endeks değerleri arasında pozitif ancak istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki bulunmuştur. Kontrol değişkenlerden gayrisafi millî hâsıla ve cari işlemler dengesi ile hisse senedi endeks değerleri arasında pozitif ve anlamsız bir ilişki elde edilirken, tüketici fiyatları endeksi ile hisse senedi endeksi arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişkiye ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yaşanan terör olayları ile sermaye piyasaları arasında bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of terrorism on capital market has been examined. In the implementation, panel data analysis was performend as part of the years 2014 and 2016. The dependent variable is the equity issue index value of the 89 countries that can be accessed from the countries in the global terrorism database. The independent variable is the global terrorism index values of countries which has been published by Vision of Humanity. Our control variables are gross national product, consumer price index, and current account balance which are selected from the macroeconomic factors that are effective on share earnings. Existing literature mostly use the terrorist incidents which have been published in the Global Terrorism Database on a daily basis, but there have been no studies which use the values of the countries' Global Terrorism Index. We find positive but insignificant relationship between terror events and stock markets. In conclusion terrorism has no significant impact on financial markets. In addition, only consumer price index affects financial markets in a positive way and this impact is statistically significant. Other control variables do not have significant effect on financial markets.