Sezai Karakoç'un düşünce yazılarında yer alan değerler
Values in idea works of Sezai̇ Karakoç
  1. Tez No: 485760
  2. Yazar: YUSUF GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT EPÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geniş kitleleri düşünceleriyle etkileyen Sezai Karakoç; kültür, sanat, edebiyat, eğitim, siyaset gibi alanlar ile ilgili farklı türlerde eserler kaleme almıştır. Bu araştırmanın amacı Sezai Karakoç'un düşünce yazılarının değer iletimi açısından önemini ortaya koymaktır. Sezai Karakoç'un düşünce yazılarında yer alan değerlerle ilgili iletileri saptamaya yönelik olarak, tarama modelleri yönteminin ve doküman inceleme tekniğinin kullanıldığı nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evreni Sezai Karakoç'un düşünce yazılarının yer aldığı 27 düşünce eseridir. Evrenin tamamı çalışma grubunu oluşturmaktadır. Alan-yazın taraması sonrasında, tarama modelleri yöntemi ve doküman incelemesi tekniği kullanılarak fişlenen veriler üzerinde betimsel analize gidilmiştir. Sezai Karakoç'un düşünce yazılarında yer alan toplamda 305 olmak üzere 29 farklı değerin yer aldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Sezai Karakoç'un düşünce yazılarının değer iletimi açısından önemli bir yere sahip olduğu ve bu eserlerin değerler eğitimi kapsamında değerlendirilebilineceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç who impresses large mass writes many different literal works on culture, art, literature, education and politics. The aim of this study is to reveal Sezai Karakoç's idea works' significance in terms of values education. A qualitative research on which document analysis and scanning model methods are used is carried out in order to determine the messages in idea works of Sezai Karakoç related to values. Target population of the research is 27 idea works of Sezai Karakoç. The working group is consists of the target population of the research. After the source scanning, descriptive analysis is applied on datas which are profiled by scanning model and document analysis methods. It's identified that Sezai Karakoç's idea works comprises 305 values including 29 different types. As a result, it can be said that Sezai Karakoç's idea works have an important role in terms of values education and benefiting from these idea works would be useful.