Enerji sektörünün uluslararası finansmanı ve tahkim
International finance and arbitration of energy sector
- Tez No: 485787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Enerji kaynakları dünya üzerinde homojen bir şekilde dağılmamıştır. Hem homojen olmayan bu dağılım hem de enerjinin kendisinden ve enerji kaynaklarından faydalanmak için gerekli olan teknolojik imkânlar açısından ülkeler arasında bulunan farklılıklar nedeniyle, küresel düzeyde gittikçe artan ve gelişen çeşitli ticari faaliyetler icra edilmektedir. Hem enerji kaynağının kendisi hem de enerji teknolojileri için yapılan ve boyutları gittikçe büyüyen küresel enerji ticaretinde devletlerin ve yerel yatırımcıların sahip oldukları mali olanaklar ve kredibiliteleri yetersiz kalabilmektedir. Ortaya çıkan bu mali yetersizlikleri gidermek için devletler ve yatırımcılar bir yandan ortaklaşa çeşitli uluslararası nitelikli finansal özel yapılar geliştirmişler diğer yandan da münferit olarak sahip oldukları çeşitli yerel mali imkânları uluslararası finansal erişime açmışlardır. Hayata geçirilen bu çözümler sonucunda ortaya çıkan uluslararası finansal yapılar ve / veya uluslararası finansal yapıların erişimine açılan mevcut yerel mali yapılar enerji sektörünün uluslararası finansmanı için gittikçe daha farklı ve büyük roller üstlenmeye başlamıştır. Küresel çapta artan bu faaliyetlerin icrası sürecinde de çeşitli uyuşmazlıklar işin doğası gereği ortaya çıkmaktadır. Uluslararası imkânlarla finansmanı sağlanan ve işletmeye alınan enerji yatırımları ve enerji kaynakları ile ilgili olarak işletme sürecinde ve / veya sağlanan finansmanın geri dönüş sürecinde ortaya çıkan çeşitli uyuşmazlıkların çözümünde, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden olan uluslararası tahkim müessesesi son on yıl içinde genel olarak artan bir şekilde tercih edilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Anahtar Sözcükler Enerji, Uluslararası, Yatırım, Finansman, Uyuşmazlık, Tahkim
Özet (Çeviri)
The energy resources on the earth are not distributed homogeneously. Because of this reason and the differences between countries in terms of the technological opportunities needed to exploit the energy itself and the energy resources, different and increasingly commercial activities are being carried out globally. In this increasingly growing global energy trade, the national financial opportunities and financial credibility of states may be inadequate. To overcome these shortcomings, governments and investors have jointly developed various international financial special structures as well as internationally financed access to a variety of local facilities that they have individually. As a result of these developed solutions, the emerging international financial structures and / or existing national structures, which have opened up to the access of international financial structures, have begun to play an increasingly different and greater role for the international financing of the energy sector. Various conflicts in the process of carrying out these activities which are increasing on a global scale arise due to the nature of the business. The international arbitration institution, which is an alternative dispute settlement method, has been increasingly preferred and used in the last decade in order to resolve various disputes arising in the business process and / or in the return process of the financing provided for internationally financed and managed energy investments. Key Words Energy, International, Investment, Finance, Dispute, Arbitration