Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dış ticaret: Ekonometrik bir analiz
Foreign trade between Azerbaijan and Turkey: An econometric analysis
- Tez No: 485800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAĞMUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dış ticaret ilişkilerinin durumu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde 1991 yılında bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'da yaşanan ekonomik gelişmeler ele alınarak Azerbaycan ekonomisini oluşturan sektörlerle ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Azerbaycan'ın genel dış ticaret durumu ve bununla birlikte Azerbaycan'ın dış ticaretini oluşturan en önemli sektörleri incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ele alınmıştır. Özellikle, iki ülkenin de dış ticaretinin en önemli ihracat ürünleri hakkında 2007-2014 yılları bazında aylık verilere göre ekonometrik analizler yapılarak farklı modeller üzerinden iki ülkenin dış ticaretleri arasındaki nedensellik ilişkisinin varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the situation of foreign trade relations between Azerbaijan and Turkey, which declared its independence after the disintegration of the USSR, was examined. In the first part of the work, the economic developments in Azerbaijan, which gained its independence in 1991, were handled and information was given about the sectors forming the Azerbaijani economy. In the second part, the general foreign trade situation of Azerbaijan and the most important sectors which constitute foreign trade of Azerbaijan have been studied. In the third chapter, trade relations between Azerbaijan and Turkey are discussed. In particular, econometric analyzes have been carried out on the most important export products of the two countries according to the monthly data for 2007-2014, and the existence of the causality relation between the two countries' foreign trade over different models has been examined.