Üniversite gençlerinin kadına yönelik aile içi şiddet farkındalık düzeyinin araştırılması: Sakarya Üniversitesi örneği
Research on the level of awareness of domestic violence against women of university youth: The case of Sakarya University
  1. Tez No: 485822
  2. Yazar: ELİFNAZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kadına yönelik aile içi şiddet, geçmişten günümüze kadar mücadele edilen bir sorun olmuştur. Toplumların şiddeti önleme çabalarına rağmen, kadına yönelik aile içi şiddet giderek artmaktadır. Gençlerin, kadına yönelik aile içi şiddet ile ilgili algı ve farkındalıklarının ortaya koyulması, bu şiddetin daha ortaya çıkmadan yok edilmesi bakımından önemlidir. Çalışmada, gençlerin kadına yönelik aile içi şiddete yönelik farkındalık düzeyleri araştırılmıştır. Bu amaçla, araştırma Sakarya Üniversitesi 4 yıllık bölümlerinde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 513 öğrenci dahil olmuştur. Araştırmada tesadüfi örnekleme metodu kullanılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Veri toplamada anket formları kullanılmıştır. Anket formları, öğrencilerin kadına yönelik aile içi şiddet algı ve farkındalık düzeylerini ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Veriler SPSS Statistics 24 programında analiz edilmiştir ve verilerin analizinde, güvenirlik, faktör, korelasyon analizleri, normallik testi, Kruskal Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H Testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde, öğrencilerin, şiddetin nedeni ve çözümüne ilişkin net bir düşünceye sahip olmadığı görülmüştür. Kadına yönelik aile içi şiddetin toplum sorunu mu yoksa aile sorunu mu olduğu noktasında çelişkiler bulunmaktadır. Kadına yönelik aile içi şiddet, öğrencilerin çoğu tarafından bir toplum sorunu olarak görülmemektedir. Ayrıca, öğrenciler, kadına yönelik aile içi şiddeti sadece fiziksel şiddet olarak algılamaktadır. Diğer şiddet türleri, öğrenciler tarafından bilinmemektedir. Tüm bu sonuçlar, öğrencilerin kadına yönelik aile içi şiddete yönelik farkındalık düzeyinin düşük olduğunu kanıtlar niteliktedir. Öğrencilerin kadına yönelik aile içi şiddet ile ilgili farkındalık düzeyinin artırılması, bu şiddetle mücadelede önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Domestic violence against woman is a historical issue which is a struggle from past to present. In despite of social prohibitions, domestic violence is still an ever-increasing problem. Revealing the perception and awareness of domestic violence against woman for youngsters can be a prevention of violence's occurrence. In this study the awareness levels of youngsters was surveyed from University of Sakarya. Survey conducted by quantiative methods with 513 youngsters which picked randomly amongst senior grades and data was processed through SPSS-24. Through SPSS data was examined with correlation analysis, normality, Kuruskal Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests. After that analysis we can say that youngters have no clear thought about the reasons and consequences of that particular violence. There are contradictions about the source of violence between familial or social. Domestic violence against woman seen as a social problem by the majority. Besides, their sense of domestic violence is only physical and other types of violence is ignored. As a result, we can say that awareness levels of youngsters about domestic violence is low. Increased student awareness of domestic violence against woman will be an important step to overcome this problem.