Doğum salonu ve perinatolojide çalışan ebe/hemşirelerin eklampsili hasta bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of the knowledge levels of nurse/midwives working at delivery rooms and perinatology wards
  1. Tez No: 48584
  2. Yazar: FERİDE ENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN KÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
57 ÖZET DO?UM SALONU VE PERİNATOLOJİDE ÇALIŞAN EBE/HEMŞİRELERİN EKLAMPSİLİ HASTA BAKIMINA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Araştırma İstanbul ilinde farklı statülerde hizmet veren hastane lerin doğum salonu ve perinatoloji kliniklerinde çalışan ebe/hemşirelerin eklampsili hasta bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ama cıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni ni İstanbul ilindeki 8 hastanenin doğum salonu ve perinatoloji kliniklerin de çalışan ebe/hemşireler oluşturmuştur. Evreni oluşturan 136 Ebe/hemşi reden araştırmaya katılmaya gönüllü 80 ebe/hemşire örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında; ebe/hemşirelerin eklampsili hastalara uyguladık ları bakımı ve eklampsili hasta bakımına ait bilgi düzeylerini araştırmak amacıyla 2 adet form kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik testi, ki- kare, t testi ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre: Ebe/hemşirelerin eklampsiyle ilgili genel bilgilerine ait bilgi puan ortalamalarının 51.19 ve eklampsili hasta bakımına ait bilgi puan ortalamalarının ise 42.75 olduğu belirlenmiş tir. Eğitim düzeyleri ve çalıştıkları hastaneler ile bilgi puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen verilere yönelik uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY ASSESMENT OF THE KNOWLEDGE LEVELS OF NURSE/MIDWIVES WORKING AT DELIVERY ROOMS AND PERINATOLOGY WARDS ON THE MANAGEMENT OF PATIENTS WITH EKLAMPSIA This study was conducted to evaluate the knowledge of nurse/midwives working at delivery rooms and perinatology wards of hospitals of different hierarchic levels in Istanbul region on the management of patients with preeclampsia. It was designed as a descriptive study. Target population of the study consisted of nurse/midwives working at delivery rooms and perinatology wards of 8 hospitals in Istanbul region. The total number of nurse/midwives working at these hospitals was 136 and 80 of these volunteered to participate in the study. Two separate questionnaires were used to evaluate the nurses management of patients with preeclampsia and the level of their knowledge on this topic. The crude results were analyzed by percentage test, chi-square, t test and analysis of variance. Mean knowledge points of nurse/midwives general knowledge on eclampsia were found to be 51.19 and mean knowledge points on patient management knowledge were found to be 42.75. There was a significant association between educational level and hospital type and mean knowledge points. Rlevant recommendations were made according to the results obtained.