Ortaokul matematik öğretmenlerinin öğretime ait yaratıcılıklarının incelenmesi
Investigation of the middle school mathematics teachers' creativity in teaching
- Tez No: 485887
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında ortaokul matematik öğretmenlerinin pedagojik alan bilgilerini ne kadar yaratıcı kullanabildiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan beş açık uçlu soru; uygun örnekleme yöntemiyle seçilen, 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okullarında görev yapan 91 ortaokul matematik öğretmenine yöneltilmiştir. Öğretmenlerin ürettikleri cevaplar, yaratıcı düşünme düzeylerine göre (akıcılık, esneklik, özgünlük, zenginleştirme) incelenmiştir. Araştırma sonunda öğretmenlerin oluşturduğu çok sayıda özgün cevap ve fikir ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak, ortaokul matematik öğretmenlerine ve matematik eğitimi alanında araştırmalar yapan bilim insanlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate Mathematic Teachers' capacity of how creative they can use their knowledge of pedagogical field. As a research method qualitative research method is used. Five open-ended questions –which were created by the researcher- were asked to 2015 - 2016 academic year 91 middle-school mathematics teachers who worked in private or public middle schools attached to Ministery of Education chosen through appropriate exemplification method. Answers given by teachers were assassed according to the levels of creative thinking (fluency, flexibility, originality, elaboration). In the end of the research, many original answers and ideas of teachers emerged. Depending on the results, suggestions were given to the middle school mathematics teachers and scientists who do researches on the field of mathematics education.