Designing, developing and delivering an online medical english course with a focus on esp and online learning: EMPonline 2016
Özel amaçlı İngilizce ve uzaktan eğitim odaklı bir çevrimiçi tıbbi İngilizce dersinin tasarımı, geliştirilmesi ve yürütülmesi: EMPonline, 2016
- Tez No: 485890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
“Özel amaçlı İngilizce ve çevrimiçi eğitim odaklı bir çevrimiçi Tıbbi İngilizce dersinin tasarlanması, geliştirilmesi ve yürütülmesi: EMPonline 2016”başlıklı bu çalışma, güncel eğitim teknolojilerini ve Özel Amaçlı İngilizce (ÖAİ) öğretimi yaklaşımlarını bir arada sunmayı hedeflemektedir. ÖAİ yaklaşımını odak noktası olarak ele alan bu çalışma, kapsamlı bir ihtiyaç analizi sürecinin ardından çevrimiçi ortamda sunulmak üzere ders izlencesi, içerikler ve ilgili materyallerin geliştirilmesiyle birlikte 11 haftalık Tıbbi İngilizce ders tasarımını ve yürütülmesini hedeflemektedir. Ayrıca, çalışmanın diğer amacı ise bu süreç içerisinde katılımcıların yaşadıkları deneyimlerine, görüşlerine ve değerlendirmelerine dayanarak çevrimiçi ortamda yürütülen tıbbi İngilizce dersinin verimliliğini ortaya koymaktır. İki yıl boyunca yürütülen bu boylamsal çalışma, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Tıp Fakültesi ve Uzaktan Eğitimin işbirliğiyle gerçekleşmiştir. Çalışmanın örneklemini, ilgili birimlerin yöneticileri, İngilizce okutmanları, tıp doktorları ve tıp fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmanın her bir aşamasında, nitel ve nicel veriler çeşitli kaynaklar aracılığıyla ilgili paydaşlardan toplanmıştır. Yarı-deneysel araştırma desenine sahip bu çalışma aslında ÖAİ yaklaşımlı ders tasarımı ve çevrimiçi öğretim ortamını içermesi açısından iki çeşit yenilik sunmaktadır. Gerçeklerin daha kapsamlı şekilde ortaya koyulmasının yanı sıra konunun makro ve mikro düzeylerde ele alınabilmesi için bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, önerilen tıbbi içerikli İngilizce ders tasarımına dair yenilik paydaşlar tarafından nispeten kabul görürken; çevrimiçi öğrenme ortamı hususunda, daha fazla zamana, işbirlikçi bilinçli çabaya ve daha da önemlisi yenilikçi anlayışa ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study with a title of“Designing, developing and delivering an online medical English course with a focus on ESP and Online Learning: EMPonline 2016”is an attempt to converge recent educational technologies with ESP-based approach to language teaching. After a comprehensive needs analysis process due to its special focus on ESP, it was aimed at designing an online medical English course, developing 11-week syllabus, course content and the regarding course materials, delivering the suggested online medical English course, EMPonline and lastly, revealing the perceived effectiveness of implementing such an EMP-based English class in an online environment according to the views of various stakeholders based on their reflections, evaluations and experiences throughout the delivery process of the suggested EMPonline class. Lasting two years, this longitudinal study was conducted with the collaboration between three departments at a state university including the School of Foreign Languages, the Faculty of Medicine and Center of Distance Education. The sample comprised of administrators, English lecturers, medical doctors and students studying at the Faculty of Medicine. The data was collected through a variety of sources in each phase of the study. This study with quasi-experimental research design introduced two types of innovation concerning ESP-based course design and online educational environment. It conjoined qualitative and quantitative research traditions in order to get a more inclusive picture of the reality and to approach the issue on both macro and micro-levels based on the data analyzed quantitatively and qualitatively. The findings indicated that while the innovation concerning the suggested EMP-based course design was relatively more rewarded by the stakeholders; more time, mutual conscious effort and more importantly innovative minds are apparently needed on the part of the online educational environment.