Türk kültürünün geleneksel sanatlardaki yeri günümüz çağdaş sanatına etkisi ve eğitime yansımaları
The place of Turkish culture in traditional arts, its effects on contemporary modern arts and reflections on education
  1. Tez No: 485893
  2. Yazar: GİZEM ŞENDUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kültürün bir yaşanmış ve yaşanmışlıkların dışında geleneksel formlar halinde gelecek nesillerce yaşanacağı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında da geleneksel kültürün sanatsal değerlerin ve çağdaş sanat bilgisinin öğrencilere kazandırılması ele alınmıştır. Kültürün bir parçası olan sanatın, geleneksel düzeyi Orta Asya'dan başlayarak ele alınmıştır. Osmanlı Devleti dönemindeki geleneksel sanat çalışmaları ve Batı sanatının etkileri işlenmiştir. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Avrupa'da alınan sanat eğitimleri, bu eğitimlerden etkilenen Türk resim sanatçıları ve eserleri incelenmiştir. Yüzyıllar içerisinde oluşan bütün geleneksel formlardaki sanat ve sanatçıların, günümüze kadar gelen modern tarzdaki sanatçılara etkileri belirtilmiştir. Çalışmanın yöntem bölümünde Ankara Elvankent Hasan Şükran Saruhan Orta Okulu Görsel Sanatlar Dersi 8. Sınıf öğrencilerinin kültür, geleneksel sanat ve çağdaş sanat konularında ön test yapılarak hazır bulunuşluk seviyeleri değerlendirilmiş daha sonra kendilerine ödev niteliğinde çalışma konuları hakkında çalışma yaprakları verilerek bilgi aktarımı yapılmış ders esnasında da yine çalışma konusu hakkında sunum yapılarak bilgilendirilmeleri sağlanmıştır. Yapılan eğitim sonucunda değerlendirilmek üzere öğrencilere son test yapılarak ön test ve son test arasındaki farklılıklar sayısal verilerle değerlendirilmiş, tez konusu bulgular ve sonuçlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that culture will be experienced by the future generations either in the experienced traditional forms or other forms that have not been experienced. The gaining of knowledge by the students on traditional arts, artistic values, and modern arts has been studied. The traditional level of arts, which is a part of the culture, has been examined since the migration from the Central Asia. Works of traditional arts in the Ottoman period and the effects of Western arts have been studied. Arts educations taken in Europe in the Republic period, Turkish painters and their works affected by these educations have been examined. The effects of arts and artists in all traditional forms, which have developed over the centuries, on the extant modern artists have been determined. In the method section of the study, the readiness levels of the 8th grade students of Visual Arts Course at Ankara Elvankent Hasan Şükran Saruhan Middle School were assessed by applying pretest on culture, traditional arts, and modern arts. Then study sheets were given as homework thus they gained knowledge on their study topics and also they were informed by giving presentations on the study topics during the course. After the training, the students were subjected to the post-test and the differences between the pre-test and the post-test were analyzed quantitatively thus the thesis has been supported by findings and conclusions.