Yatılı bölge ortaokullarının eğitimde fırsat ve imkan eşitliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the foundation organizations for opportunity and immune equality in education
  1. Tez No: 485898
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yatılı Bölge Ortaokullarının eğitimde fırsat ve imkân eşitliği açısından öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesidir. Ülkemizde zorunlu eğitim süresi 2012 yılında 12 yıla çıkarılmış ve okullaşma anlamında çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Eğitim sisteminin genişleme eğiliminde olduğu bu sürecin başarılı olmasında eğitim sisteminin toplumun tüm kesimlere eşit ve nitelikli eğitim sunmasının temel bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada Türkiye'de özellikle kırsal kesimdeki çocukların eğitim ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak açılan Yatılı Bölge Ortaokullarının (YBO) sunduğu eğitim olanaklarının eğitimde fırsat ve imkân eşitliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, derinlemesine görüşme tekniğinin kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Araştırma; Ankara, Bingöl ve Bartın illerindeki YBO'larda görev yapan 39 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen görüşme verileri, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonunda ulaşılan bulgulara göre; YBO'ların sağladığı eğitimin kaliteli olarak nitelendiği, bu okullara gerçekten ihtiyaç sahibi olan çocukların devam ettiği, bu okullarda sunulan fiziksel koşulların ise çocukların gelişimsel ve eğitimsel ihtiyaçlarını karşılama açısından yeterli olduğu, YBO'larda belletmen uygulamasının da olumlu katkısıyla çocukların öğretmelerine erişim imkânının oldukça yüksek düzeyde olduğu , çocukların etkili ve düzenli ders çalışma imkânlarının olduğu, ders dışında çeşitli faaliyetlere katılım imkânlarının sağlandığı ortaya çıkmıştır. Buna karşılık ailelerin okulla iletişim kurmada isteksiz olmaları ve çocukların eğitimiyle yeterince ilgili olmamaları sorun olarak ifade edilmiştir. Araştırmada YBO'lara ilişkin ulaşılan en olumsuz durum ise bu okullarda öğrenim gören çocukların aile yoksunluğu yaşıyor olmalarıdır. Tüm bu sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde Türkiye'de YBO'ların eğitimde fırsat ve imkân eşitliği açısından önemli bir işlevi yerine getirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the regional primary boarding schools in terms of opportunities and capabilities in education based on the teachers' views. In recent years, the process of compulsory education has been increased in our country and very important developments have taken place in terms of schooling. The success of this process, in which the education system tends to expand, is thought to be the main reason for the education system to offer equal and quality education to all segments of society.In this context, in this study, the possibilities offered by the Regional Primary Boarding Schools for the education of the children especially in the countryside in Turkey are discussed. This study is a qualitative research and using in-depth interview technique. Research has been completed with the attendance of 39 teachers who are working in Ankara, Bingöl and Bartın for regional primary boarding schools. Interviews from the participants were analyzed by the content analysis technique. According to the findings reached at the end of the analysis of the data; The fact that the education provided by the Regional Regional Secondary Schools is of good quality and that the children who are really in need of these schools are adequate and that the physical conditions offered by these schools are sufficient to meet the developmental and educational needs of the children and that the positive contribution of the children are able to work effectively and regularly, and that they are able to participate in a wide variety of activities outside of the classroom. On the other hand, it is stated that families should be reluctant to communicate with the readers and that they are not adequately related with the education of the children. The most unfavorable situation regarding the regional primary boarding schools in the study is the fact that the children who are studying in these schools are living in a family deprivation. When all these results are evaluated together, it can be said that regional primary boarding schools in Turkey fulfill an important function in terms of equality of opportunities and opportunities in education.