İçerik odaklı koçluk uygulamasının matematik öğretmenlerinin inançlarına etkisinin incelenmesi
The effect of content focused coaching on mathematics teachers' beliefs
- Tez No: 485927
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretmenlerinin matematik öğrenme ve öğretme ile ilgili inançlarına içerik odaklı koçluğun etkisinin incelenmesidir. Çalışma nitel bir durum çalışmasıdır. Araştırma süresince araştırmacı koç rolünü üstlenerek bir matematik öğretmeni ile“İçerik Odaklı Koçluk”(West ve Staub, 2003) yöntem ve tekniklerini esas alarak koçluk uygulamasını gerçekleştirmiştir. Uygulama sonrasında elde edilen nitel veriye dair bulgular, Raymond(1997)'ınkurgulamış olduğu inanç düzeyi skalası çerçevesinde yorumlanmıştır. Sonuçlar, içerik odaklı koçluk uygulamasının öğretmenin matematik öğrenme ve öğretmeye dair inançlarını alışılmış inanç düzeyinden, ara dönem inanç düzeyine; sınıf içi uygulamalarını ise alışılmış düzeyinden alışılmış olmayana yakın düzeyine taşıdığını göstermiştir. Üstelik yapılan kalıcılık çalışmasında durumun korunduğu görülmüştür. Bunun yanında içerik odaklı koçluk uygulamasının öğretmenin inançları ile sınıf içi uygulamaları arasında tutarlılığa katkı sağladığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of content-based coaching on the beliefs of mathematics teachers about mathematics learning and teaching.The study is a qualitative case study. During the research, the researcher took the role of coach and implemented coaching based on methods and techniques of“Content-Focused Coaching”(West and Staub, 2003) with a mathematics teacher. Findings of the qualitative data obtained after the application were interpreted in the framework of the belief level scale that Raymond (1997) has constructed. The results show that content-focused coaching practice has a positive effect on teacher's beliefs on mathematics learning and teaching from the traditional belief level to even mix of traditional and non-traditional level of belief; classroom practices from the traditional level to the non-traditional level. Moreover, it was seen that the situation was preserved in the retention study. It has also been observed that content-focused coaching contributes to coherence between teacher's beliefs and classroom practices.