Yahudi lobileri örneğinde lobilerin siyaset ve ticaretteki yeri
The place of lobbies in politics and trade a in the example of jewish lobbies
  1. Tez No: 485928
  2. Yazar: HATİCE DUVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Political Science, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Lobiler, ülkelerin yasama ve yürütme gibi siyasî karar alma mekanizmalarını etkileyen önemli aktörlerdendir. Yahudi lobiciliği yapmakta olan lobiler bazı ülkelerin iç ve dış siyasî ve ticarî politikalarını çeşitli şekillerde etkilemektedir. Yahudi lobilerinin hangileri olduğu, nasıl çalıştıkları, ekonomik ve siyasî politikaları nasıl etkilediklerinin ele alınarak önemlerinin kavranması ve konunun analizi, siyaset ve ekonomi mekanizmaları işleyişini anlama ve kavramada oldukça önemlidir. Yahudi lobileri bulundukları ülkelerin içinde etkin faaliyetlerde bulunarak siyasî karar alıcıları ve organlarını doğrudan/yahut dolaylı şekillerde etkilemektedir. Siyasî ve ekonomik etki için çalışan insanların oluşturduğu faaliyetlere lobicilik denmektedir. Lobiler, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Avrupa ülkeleri gibi birçok demokratik ve dahi anti demokratik sistemlerde faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu çalışma, Yahudi lobilerinin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye gibi birçok ülke ve bölgedeki karar alma sürecinde etkin olan lobicilik ile ilgili faaliyetlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Bu hedefin ortaya konulabilmesi için Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölgelerdeki siyaset ve ticarette lobiciliğin temel unsurları, ülkelerin özellikle yasama ve yürütme gibi karar mekanizmalarının lobicilik doğrultusunda etkilenme süreçleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Lobbying is one of the important actors influencing political decision-making mechanisms such as legislation and execution in the countries. Some lobbies in Jewish lobbying affect domestic and foreign political and commercial politics in various forms in some countries. It is very important to understand how Jewish lobbies are, how they work, how economic and political policies can affect them, how to understand their importance and how politics and economics work for the quality of the subject. Jewish lobby in the countries where they operate effective political decision-makers and bodies directly / or indirectly affects the way. Political and lobbying activities are referred to the economic impact created by the working people. Lobbies, including primarily the United States, there are many democratic and anti-democratic system in such activities even in European countries. This study aimed to contribute to a better understanding of the activities of Jewish lobbies, such as the United States, Europe and Turkey, and lobbying activities, which were sometimes effective to take decisions in the region. In order for this address to be put in place, the main elements of politics and trade left in places in Turkey and the process of influencing countries, especially legislative and executive, on the lobbying of decision mechanisms will be addressed.