Anasınıfı öğrencilerinde piktogramı algılama-okuma-kullanma durumları
Kindergarten students use of the pictogrami perception reading
- Tez No: 485935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada anasınıfı öğrencilerinin piktogramı algılama-okuma-kullanma durumları incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı sosyo-ekonomik düzeyleri farklı seçilmiş üç okulun toplam yetmiş sekiz anasınıfı öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma alt amaçlara uygun olarak SPSS (Statistical Packagefor Social Sciense) istatistik programından yararlanılarak bilgisayar programına aktarılmıştır. Gözlem sonucunda elde edilen veriler, araştırmanın amacına uygun olarak alt amaçlarda yer alan sorular esas alınarak değerlendirilmiştir. Veriler analiz edilerek ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Ayrıca Normal Dağılım Testi ve ANOVA Tukey Testi ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu bilgiler esas alınarak edinilen bulgulara göre yorumlar yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; anasınıfı öğrencilerinin piktogramı algılama-okuma-kullanma durumlarında öğrencilerin başarılı davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin cinsiyet özelliklerine ve okullarının sosyo-ekonomik düzeylerine göre bu durumlarda anlamlı bazı farklılıklar görülmüştür. Anasınıfı öğrencilerinin girdikleri her ortamda, kullandıkları bu iletişim aracının ne olduğunun farkında olmasalar da aktif bir şekilde piktogramları kullandıkları görülmüştür. Yapılan benzer araştırmalarda farklı yaş seviyelerinde ki bireylerin yaşantılarında piktogramların aktif bir şekilde yer aldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Benzer araştırmaların yanı sıra bütün yaş seviyesindeki insanlarda olduğu gibi, bu araştırmanın sonucunda anasınıfı öğrencilerinin de piktogram aracılığı ile iletişim kurdukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to kindergarten students in the pictogram detection-reading-use conditions examined.Study of the application, the Ministry of Education depend on selected the different socioeconomic status of parents was conducted on three of the kindergarden seventy-eight students. Study findings, on the data obtained from participants performed using SPSS 21.0 software package as a result of the analysis was obtained. Data were analyzed by calculating the mean and standard deviation values are tabulated. Schools themselves were compared. This comparison was realised with Normal Distribution of this comparison test and ANOVA Tukey test. It was made into tables. According to the findings obtained were commented. When the results obtained in the research; it was observed that the students successed about use of pictogrami perception reading. According to the sex characteristics of the students and the socio-economic levels o their schools there were significant differences in these sitvations. This communication tool used by kindergarten. They actively used the pictogram even though they do not know vhat it is. Similar researches have shown that indivitvals of different age levels are actively used this program well. As a result of this rescarch as people of all ages, in kindergarten students communicated each other by pictogram.