Beklenti-değer temelli öğretimde yazma becerileri ve motivasyon ilişkisi
The relation between wri̇ti̇ng ski̇lls and motivation in teachi̇ng based upon the expectancy-value
  1. Tez No: 485941
  2. Yazar: TUĞBA BARUTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Beklenti-Değer Teorisinin ilkelerine göre hazırlanmış atölyelerin öğrencilerin yazma motivasyonu ve yazma becerileri üzerine etkisini gözlemlemektir. Nitel veri toplama araçlarının kullanıldığı bu çalışmada öğrencilerin yazma motivasyonu ve yazma becerilerindeki değişim betimlenmiştir. Bu betimlemede öğrenci ve öğretmen görüşmelerinden alıntılara yer verilmiş, öğrenciler tarafından oluşturulan yazılı ürünlerden örnekler sunulmuştur. Çalışma nitel bir bakış açısıyla şekillenen eylem araştırması ile desenlenmiştir. Bu süreç çalışma grubunun ihtiyaçlarının belirlenmesi, verilerin toplanması, analiz edilip yorumlanması ile eylem planının tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi aşamalarından meydana gelmektedir. Araştırma bu kapsamda Ankara ilinin Sincan ilçesinde yer alan bir ortaokulun 6.sınıf düzeyindeki bir grubunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sınırları içinde öncelikli olarak Beklenti-Değer Teorisinin ilkelerine göre hazırlanmış on dört haftalık bir eylem planı tasarlanmıştır. Bu eylem planının on iki haftası, teorinin ilkelerine göre şekillendirilmiş yazma atölyelerinden oluşmaktadır. Bu atölyeler aracılığıyla öğrencilerin başarı beklentisi ve görev değeri yapılarındaki değişim betimlenmeye çalışılmıştır. Buna ek olarak atölyelerin öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler betimsel analize tabi tutulmuştur. Bu analiz kapsamında oluşturulan tema, kategori ve kodlar MAXQDA 12 programı aracılığıyla sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçları öğrencilerin yazma motivasyonlarının arttığını göstermiştir. Beklenti-Değer Teorisi temelli yazma öğretimi aracılığıyla başarı beklentisi, öz-yeterlilik, görev değeri ve kaygı boyutlarında olumlu yönde gelişim sağlanmıştır. Ayrıca uygulama öncesi ve sonrasındaki toplam puanların farklılığı öğrencilerin yazma becerilerinin biçim, dil ve anlatım, imla ve noktalama açısından geliştiği ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to analyse how the workplaces prepared according to the principles of expectancy-value theory affect the students' writing skills and motivation. In this research in which qualitative data acquisation tools were used, the change in the writing skills and motivation of the students was described. This description includes the quotations taken from the interview between the teacher and students, and presents written samples produced by the students. The study was designed with action research reflecting a qualitative point of view. This description consists of the following steps: description of working group needs, data collection, analysis and evaluation of these data and also designing, performing and evaluating the action plan. Within this framework, the research was carried out on the students in grade 6 at a secondary school in Sincan, Ankara. In the frame of the study, a-fourteen-week action plan was firstly designed according to the principles of expectancy-value theory. Two weeks of this action plan consists of writing workplaces shaped by the principles of this theory. The students' expectancies for success and the change in the structures of task value were tried to be described through these workplaces. In addition, the effect of workplaces on the writing skills and motivation of the students was evaluated. The interviews carried out with the students were subjected to the descriptive analysis. Themes, categories and codes originated from this analysis were classified by using MAXQDA 12 programme. The resut of the study revealed the rise in the writing motivation of students. There can be seen a positive progress in expectancies for success, self-efficacy, task value and anxiety level by the help of writing teaching based on the expectancy-value theory. In addition the difference in total scores between before and after the practice shows that the writing skills of the students has an improve in the way of style, language ang expression and orthography and punctuation.