A suggested in-service teacher training program for ELT teachers on the use of language learning strategies for the 6th graders
6. sınıf öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini kullanmaları üzerine İngilizce öğretmenleri için geliştirilmiş bir hizmet-içi eğitim programı
  1. Tez No: 485939
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışmanın amacı, dil öğrenme stratejilerinin kullanımını içeren bir hizmet-içi eğitim programının, orta öğretim İngilizce öğretmenleri ve 6. sınıf öğrencileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, geliştiren hizmet-içi eğitim programının uygulanması ve asıl çalışma olmak üzere iki araştırma evresinden oluşmaktadır. Hizmet-içi eğitim programı, Erzincan ilinde belirlenen üç orta öğretim okulundan sekiz İngilizce öğretmeni ile 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı sonbahar döneminde yürütülmüştür. Daha sonrasında, çalışmanın asıl kısmı yine aynı okullarda uygunluk örnekleme yöntemine göre belirlenmiş sekiz adet 6.sınıf ile 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı sonbahar döneminde tamamlanmıştır. Hizmet-içi eğitim programı üç haftada tamamlanırken, çalışmanın asıl kısmı beş hafta içerisinde sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmaya, hem İngilizce öğretmenleri hem de 6.sınıf öğrencileri aynı anda katıldığından, veriler katılımcı gruplarına uygun olarak farklı veri toplama araçları ile toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen performansa dayalı bir anket (PICLLS) 6. Sınıf öğrencileri için kullanılmıştır. Nitel veriler ise, gözlem, yarı-yapılandırılmış görüşme ve günlük tutma teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama sürecinde, hizmet-içi eğitim programı uygulamasının başında ve sonunda, programın etkililiğini belirlemek amacıyla öntest ve son-test verileri İngilizce öğretmenlerinden yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Ardından, öğretmenler ve 6.sınıf öğrencileri kendi sınıf ortamlarında beş hafta boyunca gözlemlenmiş ve süreç kaydedilmiştir. 6.sınıf öğrencileri ise gözlem sürecinin başında ve sonunda araştırmacı tarafından geliştirlen anket (PICLLS) uygulanarak değerlendirilmiş ve sonuçlar istatistiksel veri analizi program olan SPSS 21.0 ile analiz edilmiştir. Son olarak, katılımcı öğretmenlerden araştırma boyunca günlük tutmaları istenmiş ve günlüklerden elde edilen veriler destekleyici veri olarak araştırmada kullanılmıştır.Araştırmada sorulmuş olan ve hizmet-içi eğitim programının etkisini tespit etmeyi amaçlayan birinci araştırma sorusuna cevap olarak, veri toplama araçlarından elde edilen veriler doğrultusunda katılımcıların tamamında dil öğrenme stratejileri kullanabilme açısından bir gelişim olduğu belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenlerin gelişimlerini analiz edebilmek adına sorulan ikinci araştırma sorusuna cevap olarak ise, öğretmenlerin çocuklarda dil öğrenme stratejilerinin kullanımı konusunda farkındalık geliştirdiği, dil öğrenme stratejilerinin önemi ve gerekliliği noktasında başarılı bir şekilde eğitim aldığı ve ayrıca uygulama sonunda kendi etkinlerini geliştirebildikleri saptanmıştır. Katılımcı öğrencilerin gelişimlerini belirlemeyi amaçlayan üçüncü ve son araştırma sorusuna cevap olarak ise; uygulanan anket sonuçları analiz edilmiş ve öğrencilerin kendilerini dil öğrenme stratejileri konusunda geliştirmeyi başardıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu noktada, anketten elde edilen sonuçlara göre, 6. Sınıf öğrencileri öğretmenlerinin yardımı ile bilişsel ve sosyal stratejileri kullanabilmektedir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan İngilizce öğretmenleri sınıf ortamlarını dil öğrenme stratejilerini kullanarak organize etmiş ve ayrıca 6.sınıf öğrencileri dil öğrenme stratejileri kullanımı açısından ilerleme ve gelişme göstermiştir. Özetle, bulgular göstermiştir ki; 6.sınıf öğrencileri öğretmenleri tarafından geliştirilen etkinlikler sayesinde dil öğrenme stratejilerinin kullanımı konusunda ilerleme kaydetmiştir. Ayrıca, bu çalışmada tasarlanan hizmet-içi eğitim programının uygulanması sonucunda katılımcı öğretmenlerin dil öğrenme stratejilerinin sınıf ortamında 6. sınıf öğrencileri için kullanımı konusunda gelişme gösterdiği ve hatta strateji kullanımına dayalı olarak kendi etkinlerini tasarlayarak kullanabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perceived effects of training ELT teachers who have been working at secondary state schools on the use of Language Learning Strategies (LLS) for the 6th graders. To achieve this aim, an in-service teacher training program which was based on LLS for young learners was developed. The study consisted of the application of the in-service teacher training program and designing data collection instruments. The in-service teacher training program was carried out with eight ELT teachers from three different secondary state schools in Erzincan in the fall semester of the academic year 2016-2017. As for the latter, the study was conducted with the eight the 6th grade classrooms from the same secondary state schools chosen through convenience sampling method in the fall semester of the academic year 2016-2017. The study took five weeks for observing the classrooms whilst the application of the in-service teacher training program was completed in three weeks. This study has a mixed method research design. The quantitative data were gathered from the 6th graders through the inventory namely Performance-based Inventory for Children's Language Learning Strategies (PICLLS) developed by the researcher in the study. The qualitative data, on the other hand, were collected through semi-structured interviews, observation and journal keeping. In terms of the data collection process, the semi-structured interview was used for the aim of collecting the pre-post-test data from the ELT teachers. Then, in the eight classrooms, 182 students were observed for five weeks. Additionally, the inventory (PICLLS) was used to collect pre-post-test data from the 6th graders. The results of the questionnaire were analyzed with the help of SPSS 21.0 program. Finally, the eight ELT teachers were asked to keep a journal during the study in order to collect supportive data about the effectiveness of the in-service teacher training program. In relation to the first research question that was about the effects of the training program the results revealed that ELT teachers developed their awareness after the study. As for the second research question that was about the development of ELT teachers on the use of LLS, it was stated that all of the teachers who participated in this study were informed successfully about the importance of LLS and they could design their own LLS-based activities at the end of the training program. For the third and final research question on the progress of the 6th graders, the results of the questionnaire (PICLLS) showed that the use of cognitive and social strategies could be improved for the 6th graders with the help of ELT teachers trained on the use of LLS. Finally, this study resulted that the ELT teachers could organize their courses as using LLS and the 6th graders could use LLS in their language learning process. More broadly, the findings showed that the 6th graders in the study enjoyed the use of LLS-based activities designed by the ELT teachers and also the ELT teachers were developed on the use of LLS for young learners with the help of the in-service teacher training program.