Türkiye'den İran'a demir-çelik ürünleri pazarlaması ve sorunları
Marketing and it's problems of iron and steel from Turkey to İran
- Tez No: 485943
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de önemli bir konuma sahip olan demir çelik işletmeleri, ülke ekonomisine katkıları oldukça fazla olmasına rağmen, gelişen dünya şartlarına uyum sağlayabilmesi için, dış pazarlara açılma zorunluluğu doğmuştur. Bu da demir çelik işletmelerin ihracat'ın yönelmesi gerekliliğini ortaya çıkarmakla birlikte, bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir. İran'da genç nüfusun artışı ile beraber tüketim talebi de artmaktadır. Pazarda Türk malı imajı yerleşmiş olup; fuarlar, ticaret heyetleri ve tutundurma faaliyetleri ile bu imajın korunması ve daha da geliştirilmesi mümkündür. Avrupa ve Asya kökenli firmaların İran pazarından aldıkları pay henüz düşüktür. Bu çalışmada, Türkiye'den İran'a demir-çelik ürünleri pazarlaması ve sorunları tartışılmakta olup ve çözüm önerileri ortaya konulmaktadır. Bu amaçla öncelikle uluslararası pazarlama ile ilgili kavramlar tanımlanarak Uluslaşası pazarlama tanımı ve kapsamı ele alınmış ve firmaların pazarlama aşamasında karşılaşacakları güçlükler; sorunların nelerden kaynaklandığı ve bu sorunları aşmak için nasıl bir plan çerçevesinde çalışmaları gerektiği belirtilmiş, demir-çelik ile ilgili kavramlar tanımlanarak, sektörün dünyada ve Türkiye'deki gelişimi ve mevcut durumu incelenmiştir. Çalısmanın Üçüncü bölümünde, İran ve İran demir çelik sektörünün tanımı ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye-İran demir-çelik ticareti hacmi araştırılmış ve sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Iron and steel enterprises, which have a significant share in Turkey, although quite a lot of contribution to the national economy, to adapt to requirements of the developing world, it became necessary opening to foreign markets. This brought about the need to turn to the export of iron and steel enterprises, but also brought some problems.With the increase in the young population in Iran is increasing consumer demand. The image of Turkish goods is established in the market, trade fairs, trade missions and promotion activities and the preservation and further development of the image is possible. Yet lower than their market share in Europe and Asia-based companies. In this study, marketing of iron and steel products from Turkey to Iran and problems are discussed and solutions are presented. For this purpose, defining concepts related to international marketing, international marketing, the definition and scope are discussed and the difficulties companies face in marketing stage, what caused the problems and that they should work within the framework of a plan on how to overcome these problems is specified, defining concepts related to the iron and steel sector in the world and The third part of the development and current status Turkey, Iran, and Iran discussed the definition of the iron and steel industry. In the final part of the study, the iron and steel trade volume between Turkey and Iran were investigated and problems and solutions put forward.